آمریکا بهره‌برداری پکن از جزایر مورد مناقشه در دریای‌ جنوبی چین را غیرقانونی خواند

مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا با انتقاد شدید از چین، بهره برداری این کشور از منابع آبی و خشکی در جزایر مورد مناقشه دریای جنوبی چین را غیرقانونی خوانده و آن را بخشی از تلاش پکن برای استقرار "امپراتوری آبی" خود ارزیابی کرده است.

آقای پومپئو روز دوشنبه، ۱۳ ژوییه، تاکید کرد که از نظر آمریکا “کارزار قلدر مأبانه” پکن در کنترل این مناطق دریایی “نادرست” است.

او گفته چین “عامدانه حقایق را وارونه و قوانین بین‌المللی را مغرضانه تعبیر می‌کند.”

چین مناطق بزرگی از این دریا را که هم تایوان و هم فیلیپین، ویتنام، بروئنی و مالزی ادعای مالکیت بر آن را دارند، متعلق به خود می‌داند و بر همین اساس هم در جزایر مصنوعی که آنجا احداث کرده، استحکامات نظامی دایر کرده است.

مناقشه بر سر این جزایر و مناطق آبی در دریای جنوبی چین قدمتی به اندازه چند قرن دارد اما در چند سال اخیر با حضور بیشتر چین در این ناحیه، مناقشات میان این کشورها همواره رو به افزایش بوده است.

پکن مدعی است که این منطقه بخشی از “مدار ۹ نقطه” است و با ساخت جزایر مصنوعی در آنجا و استقرار گشت زنی نیروی دریایی خود، در این منطقه استقرار نظامی سنگینی پیدا کرده است.

با وجود این که این جزایر به طور کلی غیرقابل سکونت هستند اما این دو رشته جزایر به لحاظ منابع طبیعی و همچنین قرار گرفتن در مسیر کشتیرانی و این که منبع بزرگی برای صنعت صیادی هستند، از اهمیت بالایی برخوردارند.

پومپئو چه گفته؟

مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا روز دوشنبه، ۱۳ ژوئیه، با صدور بیانیه‌ای ادعای چین مبنی بر مالکیت جزایر اسپارتلی را محکوم کرد و گفت پکن “مبنای قانونی برای این که خواست خود را به این منطقه تحمیل کند ندارد”.

او گفت آمریکا ادعای چین بر بخشی از آبهای ویتنام، مالزی و اندونزی را رد می‌کند. این در حالی است که آمریکا پیش‌تر گفته بود طرف هیچ کشوری را در این مناقشه نخواهد گرفت.

آقای پومپئو در بیانیه خود گفته: “هر اقدامی (از سوی چین) برای ارعاب و آزار کشورها، ماهیگیری و یا تاسیسات هیدروکربنی در این آبها و یا انجام چنین اقداماتی به صورت یکطرفه، قانونی نیست.”

“جهان به پکن اجازه نخواهد داد که با دریای جنوبی چین همچون بخشی از امپراتوری دریایی خود رفتار کند.”

ژائویین فنگ، خبرنگار بخش چینی بی‌بی‌سی، می‌گوید: “چهار سال پس از آن که دادگاه تریبیونال بین‌المللی در لاهه هلند ادعای چین بر این مناطق را فاقد وجاهت قانونی دانست، آمریکا موضع قاطعی در این باره گرفته است. چرا حالا؟”

به گفته گزارشگر بی‌بی‎سی، هفته گذشته هم چین و هم آمریکا همزمان در این منطقه دریایی مانورهای نظامی برگزار کردند – پدیده‌ای عجیب که نشان از بالا گرفتن تنش میان این دو کشور حکایت دارد.

“در تصویر بزرگتر هم دولت دونالد ترامپ، بارها گفته که بنا دارد به آنچه “سیاست شکست خورده ۴۰ سال گذشته در مقابل چین” می‌خواند پایان دهد… با این حال، ادعای چین بر دریای جنوب چین بود که آمریکا و بقیه جهان را وادار کرد که در ارزیابی‌های خود از جاه‌طلبی‌ بین‌المللی چین تجدیدنظر کنند.”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.