آمریکا ۱۲ هزار نیروی نظامی خود را از آلمان خارج می‌کند

دونالد ترامپ می گوید از آنجا که آلمان به افزایش هزینه‌های نظامی خود توجه نکرده، آمریکا ۱۲ هزار نیروی نظامی خود را که در این کشور مستقر هستند فراخواهد خواند. آمریکا خروج این سربازان از خاک آلمان را جابجایی "استراتژیک" خوانده است.

به گفته مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا که چهارشنبه، ۲۹ ژوئیه، در واشنگتن صحبت می‌کرد، ۶۴۰۰ نفر از این نظامیان به آمریکا برگردانده می شوند و ۵۶۰۰ نفرشان هم در دیگر کشورهای عضو ناتو چون بلژیک و ایتالیا مستقر خواهند شد.

بر این اساس، تعداد نظامیان آمریکایی مستقر در آلمان به ۲۵۰۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

به گفته آقای اسپر، هدف از این کار تقویت نظامی ناتو در منطقه دریای سیاه است.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا مدت‌هاست که خواهان کاهش حضور نظامی کشورش در آلمان است ولی منتقدان او می‌گویند کاهش توان نظامی ایالات متحده در آلمان در نهایت به نفع روسیه است.

۲۲ عضو جمهوری‌خواه کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به آقای ترامپ هشدار داده‌اند که کاهش تعهد آمریکا به امنیت نظامی اروپا به سیاست‌های تهاجمی روسیه کمک می‌کند.

مقام های ارشد آلمان هم به این تصمیم واکنش نشان داده و آن را نگران کننده خوانده‌اند.

با این حال آقای ترامپ گفته: “ما دیگر نمی‌خواهیم مثل احمق‌ها جلوه کنیم. ما نیروهایمان را در آنجا (آلمان) کاهش می‌دهیم، علت هم ساده است؛ چون آنها از عهده مخارج خودشان بر نمی‌آیند.”

آقای ترامپ در سه سال گذشته بارها از اعضای ناتو انتقاد کرده و از آنها خواسته که بودجه بیشتری برای این سازمان دفاعی که تمرکزش بر اروپا است، اختصاص دهند. او می‌گوید اعضای ناتو دیگر نباید به آمریکا وابسته بمانند و هزینه‌های گزاف حضور نظامی در اروپا را روی شانه‌های ایالات متحده بگذارند.

اختلاف‌نظر بین اعضای ناتو بر سر این است که قرار شده همه اعضای ناتو تا سال ۲۰۲۴ قدر مشارکت خود در هزینه‌های ناتو را به اندازه ۲ درصد میزان درآمد ناخالص ملی (جی‌دی‌پی) خود کنند اما آلمان و چند کشور دیگر اروپایی هنوز میزان بودجه نظامی خود را به این میزان نرسانده‌اند.

با این حال، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا به هنگام اعلام این تصمیم، از لحن متفاوتی نسبت به آقای ترامپ استفاده کرد و خروج نیروهای نظامی آمریکا از آلمان را به عنوان بخشی از اهداف وسیع‌تر کشورش برای تغییر در نحوه استقرار سربازان آمریکایی در منطقه خواند.

او گفته که این اقدام یک “تغییر مثبت و بسیار استراتژیک” بوده است که به گفته او “بدون تردید به دستیابی به اصول بنیادین ناتو یعنی بازدارندگی روسیه کمک خواهد کرد”.

خروج نیروهای آمریکایی از آلمان و استقرار آنها در کشورهای دیگر اروپایی چندین میلیارد دلار هزینه روی دست پنتاگون خواهد گذاشت و همزمان از میزان حضور آمریکا در آلمان ۲۵ درصد خواهد کاست.

آن طور که مارک اسپر گفته قرار است یک اسکادران از جنگنده‌های آمریکایی به ایتالیا بروند و بخشی از سربازان هم به لهستان منتقل شوند.

این تصمیم آمریکا با انتقاد مقام‌های آلمان هم روبرو شده به طوری که رئیس کمیته امور خارجه آلمان گفته این اقدام “اتحاد اعضای ناتو را تضعیف” خواهد کرد.

مارکوس سودر، رئیس دولت ایالت باواریا هم ضمن اظهار تاسف از این تصمیم گفته: “سنگینی این اقدام بر روابط آلمان و آمریکا” تاثیر خواهد گذاشت.

در واشنگتن، پایتخت آمریکا هم سیاستمداران از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات از این تصمیم انتقاد کرده‌اند. جک رید، سناتور دموکرات آن را “شلیک به خود و در تضاد با منافع امریکا” خوانده است.

میت رامنی، سناتور جمهوری‌خواه را ” اشتباهی بزرگ” و “سیلی زدن به صورت یک دوست و متحد” ارزیابی کرده است.

حضور آمریکا در آلمان به پیامدهای جنگ جهانی دوم باز می گردد که طی آن آمریکا و متفقین با شکست آلمان نازی و متحدین، به استقرار نیروهای نظامی در اروپا تصمیم گرفتند.

آلمان تاکنون میزبان بیشترین نیروی نظامی در اروپا بوده است و پس از آن هم به ترتیب ایتالیا، بریتانیا و اسپانیا قرار دارند .

البته برخی از نیروهای آمریکایی در اروپا به ماموریت‌های غیر مرتبط با ناتو هم مشغولند و تعداد این پرسنل نظامی هم بنا بر ماموریت‌ها و تحرکات نظامی آنها در سطح اروپا متغیر و سیال است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.