اتحادیه اروپا: حفظ برجام تنها ابزار حفظ صلح و ثبات است

در پنجمین سالگرد امضای برجام، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا گفته است که حفظ و تقویت توافق هسته‌ای با ایران تنها ابزاری است که می‌تواند با خطر برنامه اتمی ایران مقابله کند و ثبات و امنیت را در خاورمیانه مستقر سازد.

در پنجمین سالگرد امضای این توافقنامه، گرچه با خروج آمریکا بدبینی‌ها نسبت به حفظ آن پیوسته رو به افزایش بوده اما در بیانیه‌هایی که امروز سایر طرف‌های این توافق منتشر کرده‌اند آن را دستاوری بزرگ در مناسبات بین‌المللی توصیف کرده و خواهان حفظ و پاسداری از آن شده‌اند.

جوزپ بورل، مسئول دفتر روابط خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای به مناسبت پنجمین سالگرد برجام گفته است که برجام همچنان تنها راهی است که می‌تواند جامعه بین‌المللی را از خطرات برنامه هسته‌ای ایران در امان نگه دارد.

توافق مزبور ایران را به متوقف ساختن تلاش‌های آن کشور در جهت دستیابی به سلاح اتمی ترغیب می‌کند و در عوض با رفع تدریجی تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، راه ارتباطات اقتصادی و تجارتی ایران را با جامعه جهانی هموار می‌کند.

توافق یادشده ایران را ملزم می‌سازد که نظارت حرفه‌ای، فنی و عملی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را بر تمام سایت‌ها و مؤسسات اتمی خود قبول کند.

به گفته بورل، به رغم ضرورت مبرم حفظ برجام، ایالات متحده در مه ۲۰۱۸ به طور یکجانبه از این توافق خارج شد. از آن زمان مسئولیتی مضاعف بر دوش سایر طرف‌های برجام نهاده شد؛ از سویی ادامه نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران و از سوی دیگر خنثی کردن تأثیرات سوئی که با خروج آمریکا از برجام، به ایران تحمیل شد.

مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا در پایان بیانیه تأکید دارد که اروپا با تمام توان در راه حفظ برجام تلاش خواهد کرد، زیرا اطمینان دارد که بعید است جامعه جهانی در آینده نیز با چنین عزم یگانه‌ای در مقابله با یک چالش هسته‌ای به توافقی یکدست برسد.

روسیه: بازگشت همه طرف‌ها به برجام!
دولت روسیه در بیانیه‌ای به مناسبت پنجمین سالگرد انعقاد برجام، از کشورها خواست “اراده سیاسی از خود نشان بدهند و به دفاع از برجام برخیزند”.

به گزارش سایت روسی اسپوتنیک، وزارت خارجه روسیه از همه امضاکنندگان برجام خواسته است که “شانس بازگشت برنامه جامع اقدام مشترک به کانال ثابت حفظ شود”.

وزارت خارجه روسیه تأکید دارد که آن کشور به “جستجوی راه‌های رفع تنش و حفظ و حمایت از برجام در مقابل حملات آمریکا” ادامه می‌دهد.

در پایان اعلامیه وزارت خارجه روسیه آمده است که “مخالفان برجام” قصد دارند با نابود کردن این توافق “به تشنج نظامی – سیاسی در خاورمیانه” دامن بزنند و “مسائل ماقبل انتخاباتی خود را حل و فصل کنند”.

چین: پشتیبانی و ابراز تأسف

در سالگرد برجام سخنگوی وزارت خارجه جمهوری خلق چین نیز طی بیانیه‌ای حمایت آن کشور را از حفظ و تداوم تعهدات مندرج در توافقنامه هسته‌ای با ایران ابراز کرده که در سایت رسمی آن نهاد آمده است.

در بیانیه یادآوری شده است که در هفتم ژوئن وانگ یی، وزیر خارجه جمهوری خلق در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل و رئیس ادواری شورای امنیت، بر عزم قاطع چین مبنی بر ادامه حمایت از برجام تأکید کرده است.

به نظر چین، برجام توافقی مهم در عرصه روابط بین‌المللی بود که با نظارت شورای امنیت سازمان ملل به دست آمد و با تلاش و زحمت فراوان سرانجام به صدور قطعنامه ۲۲۳۱ منجر شد.

بیانیه ادامه می‌دهد: متأسفانه ایالات متحده در مه ۲۰۱۸ به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و از زیر تمام تعهدات خود شانه خالی کرد.

ایران: آمریکا بی‌آبرو شد
علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، سه‌شنبه (۲۴ تیرماه) در نشستی با خبرنگاران گفت که آمریکا با خروج از توافق برجام “خود را در جهان بی‌آبرو و منزوی کرد”.

سخنگوی دولت ایران اذعان نمود: «فشار تحریم‌ها بر اقتصاد ایران بر هیچ کشوری این چنین تحمیل نشده است».

ربیعی در رابطه با سالگرد برجام گفت: «آمریکایی‌ها نگذاشتند مردم ایران از فواید اقتصادی برجام منتفع شوند و خود آنها نیز دچار خسارت‌های زیادی در عرصه بین‌الملل و افکار عمومی حتی در داخل کشور شدند».

او افزود: «البته برجام به دلیل تخطی آمریکا نتوانست انتظارات مردم را برآورده کند، اما  هنوز ارزش یک ابتکار چندجانبه دیپلماتیک که آمریکا از آن سرافکنده و ایران از آن سربلند بیرون آمده است را دارد».

او ابراز امیدواری کرد: «هر فرد دیگری که در کاخ سفید حضور یافت… به میزی که آن را ترک کرده،‌ بازگردد».

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.