اردوغان: تغییر کاربری ایاصوفیه از موزه به معبد پیروان همه ادیان را خوشحال کرد

رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که تغییر کاربری ایاصوفیه از موزه به معبد که با این هدف احداث شده بود، باعث خوشحالی پیروان همه ادیان شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه طی اظهاراتی خطاب به مردم بعد از حضور در نشست کابینه دولت گفت: معتقدیم که استفاده از ایاصوفیه به‌عنوان معبد به جای یک موزه عادی که به همین منظور احداث شده بود، باعث خوشحالی پیروان همه ادیان شده است.

وی تصریح کرد: بازگشایی ایاصوفیه به‌عنوان مسجد مطابق با بنیاد سلطان فاتح محمدخان یکی از نمونه‌های اخیر عزم کشورمان در خصوص استفاده از حقوق حاکمیتی خود است. قضیه ایاصوفیه به‌تنهایی ثابت می‌کند که ملت‌مان می‌تواند به حضور 1000 ساله خود در این سرزمین‌ها در برابر هر شرایطی ادامه بدهد.

اردوغان گفت: معتقدم بحث بر سر اینکه پس از 500 سال در کدام شرایط کاربری ایاصوفیه از مسجد به موزه تغییر یافته بود، دیگر هیچ معنی ندارد. نکته مهم این است که این مسجد پرافتخار مجددا به کاربری اصلی خود برگشته است. ایاصوفیه، نور چشم استانبول که در سال 1453 توسط سلطان فاتح به مسجد تبدیل شد، دیگر به‌عنوان باشکوه‌ترین نماد تمدن‌مان در اختیار تمام جهان اسلام خواهد بود.

رئیس‌جمهور ترکیه با تاکید بر اینکه علاوه بر مسلمانان، مسیحیان نیزمی‌توانند از مسجد کبیر ایاصوفیه بازدید کنند، افزود: امروز بار دیگر سوگند می‌دهیم که اجازه نخواهیم داد کسی به اذان، پرچم و وطن ما دست دراز کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.