اعتراضات به مرگ جورج فلوید: نیروهای فدرال پورتلند را ترک می‌کنند

فرماندار اورگان و وزیر امنیت داخلی آمریکا از خروج نیروهای فدرال از شهر پورتلند در غرب این کشور خبر داده‌اند. در حالی که فرماندار و مقام‌های محلی ایالت اورگان شبه‌نظامیان فدرال در شهر پورتلند این ایالت را "نیروی اشغال‌گر" خطاب کرده‌اند، دونالد ترامپ آنها را ناجی شهر" پورتلند خوانده است. پورتلند از زمان مرگ جورج فلوید، شاهد تظاهرات اعتراضی بود که طی ۶۲ روز گذشته هر شب برگزار شده است.

چاد وولف، وزیر امنیت داخلی آمریکا گفته خروج این نیروها از شهر پورتلند مشروط به این است که پلیس این شهر تضمین بدهد که از ساختمان‌های فدرال محافظت خواهد شد. ساختمان‌های فدرال در مرکز شهر پورتلند کانون تجمعات به مرگ جورج فلوید و خشونت پلیس علیه آفریقایی‌تباران آمریکا بوده است.

کیت براون، فرماندار دموکرات اورگان هم گفته خروج نیروهای فدرال از پورتلند از فردا، پنجشنبه، ۳۰ ژوئیه، آغاز خواهد شد.
مقام‌های فدرال و ایالتی چه می‌گویند؟

روز چهارشنبه، ۲۹ ژوئیه، چاد وولف، وزیر امنیت داخلی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام آمادگی نیروهای شبه نظامی این وزارت خانه از پورتلند تصریح کرد که جدول زمانی برای خروج این نیروها مشخص نشده است.

اما او همچنان تصریح کرد که در توافق با فرماندار اورگان بر سر “برنامه مشترکی برای خاتمه دادن به فعالیت های خشونت آمیز که متوجه ساختمان‌ها فدرال و افسران این نیرو” به توافق رسیده است.

چاد وولف گفته: “این برنامه شامل حضور مستحکم و مشهود پلیس ایالتی در مرکز شهر پورتلند است”.

او افزدوه: “قرار است نیروهای ایالتی و محلی شروع به تحکیم مواضع حفاظتی و امنیتی در اطراف املاک و خیابان‌هایی کنند که ساختمان‌های فدرال در آنها قرار دارند و مورد حمله‌های شبانه قرار می گیرند”.

در همین حال، فرماندار اورگان روز چهارشنبه، ۲۹ ژوئیه، در توییتر نوشت: “آنها (نیروهای فدرال) مانند نیروهای اشغالگر اقدام می کردند و خشونت را به اینجا آوردند. از فردا همه افسران اداره گمرک و مرزبانی و ماموران پلیس اداره مهاجرت شروع به تخلیه مرکز تجاری پورتلند خواهند کرد.”

اما او گفته نیروهای مارشال و نیروهای فدرال حفاظتی در محدوده ساختمان دادگستری باقی خواهند ماند چرا که این محدوده محل استقرار معمول آنهاست.

پس از اعلام این توافق میان وزارت امنیت داخلی و دولت ایالت اورگان، آقای ترامپ با اعلام پیروزی در توییتر نوشت: “اگر دولت فدرال و نیروهای شایسته فدرال یک هفته دیرتر به پورتلند رفته بودند، دیگر پورتلندی باقی نمی‌ماند… این شهر در آتش می‌سوخت و با خاک یکسان می‌شد. اگر شهردار و فرماندار نتوانند جلوی جرم و خشونت و آنارشیست‌ها و مهاجمان را فورا نگیرند، نیروهای فدرال به آنجا اعزام خواهند شد تا کاری که قرار بوده مثلا وظیفه نیروهای انتظامی محلی باشد را برای آنها انجام دهند.”
در پورتلند چه خبر است؟

نیروهای فدرال که زیر نظر وزارت امنیت داخلی آمریکا اقدام می‌کنند از روز چهارم ژوئیه و همزمان با روز استقلال آمریکا به پورتلند رفتند تا به کنترل تظاهرات و تجمعاتی که از زمان مرگ جورج فلوید در مینیاپولیس، آغاز شده بود کمک کنند.

مرگ جورج فلوید، مرد آفریقایی‌تباری که روز ۲۵ ماه مه در حالی که در بازداشت پلیس بود جان باخت، موج بزرگی از اعتراضات به خشونت پلیس علیه سیاه‌پوستان به راه انداخت و در بسیاری از شهرهای آمریکا از جمله آمریکا، هزاران تجمع اعتراضی را شکل داد. برخی از این تجمعات که طی دو ماه گذشته همچنان ادامه داشته، به خشونت و تخریب اموال عمومی هم انجامیده است.

در پی این ناآرامی‌ها بود که آقای ترامپ با امضای یک فرمان اجرایی به نیروهای فدرال دستور داد که برای محافظت از ابنای تاریخی و ساختمان‌های فدرال به شهرهایی چون پورتلند بروند.

حضور این نیروها که بدون یونیفورم و نشان مشخص و با خودروهای بدون آرم به پورتلند رفتند، با انتقادهای فراوان و مخالفت مقام‌های شهری و ایالتی در اورگان روبرو شد.

تد ویلر، شهردار دموکرات پورتلند شکایت کرد که هرگز درخواست اعزام این نیروها را نکرده بوده و فرماندار اورگان هم که یک دموکرات است این نیروها را مسبب شعله‌ور شدن خشونت‌ها دانست. این دو مقام دونالد ترامپ را متهم کردند که با اعزام نیروهای فدرال به پورتلند قصد به راه انداختن یک “نمایش سیاسی” در آستانه انتخابات ریاست جمهوری را داشته است.

انتخابات آمریکا ۹۹ روز دیگر برگزار خواهد شد و آقای ترامپ برای ماندن در کاخ‌سفید باید با جو بایدن از حزب دموکرات رقابت کند. رقابتی که فعلا نظرسنجی‌ها نتیجه را به نفع آقای ترامپ پیش‌بینی نکرده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.