بایگانی دیجیتالی نشریات ایران در دسترس همگان قرار گرفت

سامانه نشریات ایران که بایگانی دیجیتالی و جامع نشریات ایران از دوره قاجار تا به امروز است، با امکان دسترسی رایگان برای عموم مردم، روز دوشنبه سوم شهریور، رونمایی و افتتاح شد.

این سامانه یکی از چهار سامانه‌ای است که سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پروژه‌ای با عنوان «حافظه ملی ایرانیان» اقدام به راه‌ندازی آن‌ها کرده است.

شبکه کتابخانه‌های کشور، پایگاه نسخ خطی و بانک اسناد، دیگر بخش‌های این پروژه است که از میان آن‌ها «سامانه نشریات ایران» برای عموم مردم جذاب‌تر به نظر می‌رسد.

به‌گفته سمیه توحیدلو، یکی از دست‌اندرکاران این پروژه، «با توجه به قابلیت جست‌وجو در فهرست‌ها این اولین و جامع‌ترین سامانه نشریات ایران به شمار می‌آید».

در این باره، اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نیز با بیان این‌که تا پیش از این اقدامی برای جمع‌آوری نهایی اسناد حتی از سمت وزارت ارشاد اسلامی صورت نگرفته است، گفت: «۶۴ هزار نشریه، بولتن و مجله در این سامانه جمع‌آوری شده و در اختیار عموم قرار گرفته ‌است.»

دست‌اندرکاران راه‌اندازی این چهار سامانه از کاربران و پژوهشگران خواسته‌اند خطاهای احتمالی هنگام استفاده از آن‌ها را به مدیران پروژه اعلام کنند.

استفاده از این سامانه‌ها رایگان اعلام شده، اما ثبت‌نام با ای‌میل الزامی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.