بسیاری موارد ابتلا به کرونا در ووهان ناشناخته مانده‌اند

یک تحقیق علمی تازه، بخش خاکستری موارد ابتلا در خاستگاه کرونا را آشکار می‌کند. چین آمار مبتلایان ووهان را ۵۰هزار نفر می‌داند اما این بررسی می‌گوید دستکم در فاز اول شیوع ویروس، تا ۸۷درصد موارد ابتلا کشف نشده باقی ماندند.

متخصصان و کارشناسان چینی در پژوهشی جدید، پی برده‌اند که بخش بزرگی از موارد ابتلا به کووید – ۱۹ در ووهان، شناسایی و ثبت نشده‌اند.

این تحقیق که در مجله علمی و معتبر “نیچر” منتشر شده، عنوان می‌کند که در حد فاصل ژانویه تا مارس (فاز اول اپیدمی) تا ۸۷ درصد از موارد ابتلا ناشناخته مانده‌ و محسوب نشده‌اند.

پژوهشگران چینی برای بررسی امر و دستیابی به چنین نتیجه‌ای، مراحل شیوع بیماری در ووهان را با استفاده از مدل‌های آماری و ایپدمیولوژیکی بازسازی کرده‌اند.

سایر مطالعات بین‌المللی نیز قبلا نتیجه گرفته بودند که بسیاری از عفونت‌های سارس کوو – ۲ کشف نشده مانده‌اند زیرا به طور نمونه، افراد آلوده و مبتلا، واجد هیچیک از علائم نبوده یا نشانه‌های ضعیفی از بیماری داشته‌اند.

دولت چین آمار مبتلایان جدید در سراسر این کشور را بسیار اندک اعلام می‌کند و از مهار پاندمی خبر می‌دهد. آمار شهر ووهان که خاستگاه و منشاء سرایت ویروس به تمام دنیا بوده، تنها ۵۰هزار مورد ابتلا و نزدیک به ۴۰۰۰ مرگ اعلام می‌شود.

خبرگزاری دولتی “شین‌هوا” در این میان گزارش داده که در آزمایش همگانی ماه ژوئن که روی حدود ده میلیون شهروند صورت گرفت، تنها ۳۰۰ بیمار فاقد علائم ابتلا شناسایی شده‌اند.

تب، خستگی و سرفه‌های خشک، رایج‌ترین علائم ابتلا به کووید – ۱۹ هستند. گاه این علائم به صورت درد و کوفتگی، گرفتگی یا آبریزش بینی، گلودرد یا اسهال بروز می‌کنند.

برخی مبتلایان هم ممکن است هیچ یک از این علائم را تجربه نکرده و احساس ناخوشی نداشته باشند. حدود ۸۰ درصد مبتلایان بدون نیاز به درمان خاص یا حتی بدون اطلاع از ابتلا، بهبود می‌یابند اما ممکن است دیگران را آلوده کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.