تحصیل در قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی دارای سه دانشگاه معتبر می باشد که همگی از نظر رتبه بندی بین المللی دارای رتبه ی بسیار خوب و قابل قبولی هستند. به همین دلیل این کشور به عنوان یک کشور دانشجویی شناخته می شود. سالانه تعداد زیادی دانشجو برای تحصیل در یکی از دانشگاه های مدیترانه شرقی دانشگاه خاور دور و یا دانشگاه آمریکایی گیرنه وارد قبرس شمالی شده و مشغول به تحصیل می شوند.

یکی از مزایای بسیار مهم قبرس شمالی هزینه ی پایین تحصیل و زندگی و همینطور عدم نیاز به ویزا برای ایرانیان اشاره کرد و این عاملیست برای اینکه سالانه دانشجویان بسیار در دو ترم مهر و بهمن وارد این کشور می شوند.

ضوابط تحصیل در قبرس شمالی

یکی از معتبرترین دانشگاه های واقع شده در قبرس شمالی دانشگاه مدیترانه ی شرقی یا به انگلیسی Eastern Mediterranean University می باشد که در شهر فاماگوستا واقع شده است.

دانشگاه EMU از لحاظ علمی بسیار معتبر و در وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران قابل قبول می باشند. زبان تحصیلی در این دانشگاه و به طور کلی در دانشگاه های معتبر قبرس انگلیسی می باشد اما یکی از نکات مثبت آن عدم احتیاج به مدرک آیلتس و تافل می باشد و سطح زبان انگلیسی شما به واسطه ی یک امتحان که از طرف دانشگاه برگزار می شود مشخص می شود. در صورت قبولی در آزمون دانشجو می تواند به صورت مستقیم وارد دانشکده محل تخصیل خود شده و شروع به تحصیل خود کند ولی در غیر اینصورت پس از گذراندن تعدادی واحد زبان و رسیدن به سطح مطلوب قادر به شروع تحصیل خواهد بود.

دانشگاه مدیترانه شرقی دارای بیش از ۲۰ هزار دانشجو می باشد که از ۹۰ کشور جهان برای تحصیل به قبرس شمالی آماده و در بیش از ۱۵ دانشکده مختلف این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. این دانشگاه برای دانشجویان ایرانی خود شرایط ویژه ای از جمله بورس ۵۰ درصدی را فراهم آورده.

شهریه و هزینه تحصیل در دانشگاه قبرس

همانطور که در قسمت قبل گفته شد برای اکثریت دانشجویان ایرانی این دانشگاه بورسی ۵۰ درصدی در نظر گرفته شده اما این بورس در سطح دکتری قابل استفاده نمی باشد ،  استادیاری یکی از روش هاییست که دانشجویان این مقطع برای تامین بخشی از هزینه های خود به آن می پردازند. البته ذکر این مطلب که هزینه ی مقطع دکتری در قبرس شمالی مبلغ بسیار مناسب تری نسبت که همین مقطع در ایران می باشد.

اقامت خانواده متقاضیان تحصیل در قبرس

طبق قوانین اداره مهاجرت کشور قبرس خانواده ی درجه یک دانشجویان می توانند تا هر مدت زمانی که تمایل داشته باشند در کنار فزرند خود حضور یابند و از این نظر هیچگونه محدودیتی وجود ندارد.

یکی دیگر از دانشگاه های بسیار معتبر و با سطح بالای قبرس دانشگاه بین المللی قبرس یا Cyprus International University (CIU) می باشد که از لحاظ شهریه هزینه ی بسیار کمتری نسبت به دانشگاه مدیترانه شرقی داشته و حتی در مقطع دکتری نیز بورس ۵۰ درصدی را مانند سایر مقاطع در نظر می گیرد.

از مزایای تحصیل در این دانشگاه پذیرش آسان می باشد و با توجه به اعتبار مدرک این دانشگاه در کشورهای تراز اول از جمله کشورهای اروپایی و آمریکا و کانادا امکان ادامه تحصیل و پیدا کردن کار و مهاجرت به این کشورها با سهولت بیشتری انجام خواهد گرفت.

جایی مناسب برای تحصیل

برای تحصیل به دنبال جایی مناسب و دانشگاهی خوب می گردید؟ قبرس شمالی ۸ دانشگاه بین المللی و بیش از ۴۰ هزار دانشجو دارد که از نقاط مختلف دنیا به این منطقه آمده اند. «دانشگاه مدیترانه شرقی» و «دانشگاه بین المللی قبرس» دو دانشگاه مهم و معروف قبرس شمالی اند که خیلی ها به شوق تحصیل در این دو دانشگاه به این جزیره می روند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.