ترامپ یک بار دیگر از داروی تاییدنشده هیدروکسی‌کلروکین برای درمان کرونا دفاع کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، یک بار دیگر داروی هیدروکسی کلروکین را برای درمان و پیشگیری از کرونا توصیه کرده و می‌گوید علت مخالفت‌ها با استفاده از این دارو آن است که او حرفش را زده است.

رئیس جمهور آمریکا این سخنان را یک روز پس از آن گفت که شبکه اجتماعی توییتر حساب کاربری پسر ارشد او را به علت انتشار یک ویدیو حاوی اطلاعات غیرواقعی درباره این دارو برای یک روز محدود کرد.

سازمان غذا و داروی آمریکا (اف‌دی‌ای)، مرکز کنترل بیماری‌های این کشور (سی‌دی‌سی) و سازمان جهانی بهداشت (دبلیو‌اچ‌او) همگی می‌گویند شواهدی مبنی بر موثر بودن این دارو بر بیماران کرونا وجود ندارد.

علاوه بر آن برخی مطالعات نسبت به تاثیرات سوء این دارو بر قلب بیماران هشدار داده‌اند.

ماه گذشته، اف‌دی‌ای که بالاترین نهاد ناظر بر روند تولید و تایید محصولات غذایی و دارویی در آمریکاست، نسبت به استفاده از هیدروکسی کلروکین برای درمان کووید۱۹ هشدار داد. این هشدار پس از آن صادر شد که گزارش‌هایی از “مشکلات جدی ریتم ضربان قلب” و دیگر مشکلات قلبی بر اثر استفاده از این دارو خبر دادند.

اف‌دی‌ای همچنین مجوز موقت و اضطراری که برای تجویز این دارو به بیماران کرونا صادر کرده بود را ماه گذشته لغو کرد.

سازمان جهانی بهداشت هم می‌گوید “در حال حاضر هیچ شواهدی مبنی بر موثر بودن این دارو برای پیشگیری و درمان ویروس جدید کرونا، وجود ندارد”.

با این حال، آقای ترامپ از ماه مارس گذشته که موج نخست کووید۱۹ در آمریکا بالا گرفت، از هیدروکسی کلروکین به عنوان داروی پیش‌گیرنده و درمانی کووید۱۹ نام برده است و چندی پیش حتی اذعان کرد که خود او هم به منظور پیش گیری از کرونا، شروع به مصرف آن کرده است.

او روز سه‌شنبه، ۲۸ ژوئیه، به خبرنگاران گفت: “وقتی من چیزی را پیشنهاد می‌کنم، آنها تمایل دارند بگویند ‘که نه استفاده نکنید’.”

“من فقط می‌توانم از موضع خودم بگویم که بر اساس مطالب بسیاری که خوانده‌ام و دانشی که درباره آن یافته‌ام، به نظرم می‌تواند تاثیر خیلی مثبتی در مراحل اولیه داشته باشد… من معتقدم شما چیزی را از دست نخواهید داد به غیر از این که از نظر سیاسی قضیه خیلی خوشنام نیست.”

در ویدیویی که اکنون شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها انتشار آن را ممنوع کرده‌اند، پزشکانی دیده می‌شوند که می‌گویند هیدروکسی کلروکین “درمان کووید۱۹” است و این که برای کنترل شیوع ویروس کرونا “شما به ماسک زدن نیاز ندارید”. این ویدیو روی حساب توییتری آقای ترامپ که ۸۴ میلیون فالور دارد منتشر شده و در شبکه اجتماعی فیسبوک هم بیش از ۱۷ میلیون بار دیده شده.

اما شبکه‌های اجتماعی بزرگ آمریکا چون فیسبوک و توییتر اکنون جلوی انتشار این ویدیو را به علت رواج اطلاعات نادرست، گرفته‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.