ترامپ یک بار دیگر در آمریکایی بودن یک سیاه‌پوست ایجاد شبهه کرد

دونالد ترامپ با تکرار یک ایده حقوقی نادرست، مدعی شد که ممکن است «کامالا هریس» آمریکایی نبوده و شرایط ریاست جمهوری این کشور را ندارد. منتقدان می‌گویند این حرف از سر نژادپرستی است.

جو بایدن، رقیب انتخاباتی آقای ترامپ، چند روزی است که سناتور کامالا هریس را برای معاونت خود در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو برگزیده است.

خانم هریس، در صورت انتخاب به عنوان معاون رئیس جمهوری آمریکا، بالقوه در جایگاهی قرار می‌گیرد که اگر جو بایدن قادر به ادامه کار نباشد، او رئیس جمهوری می‌شود.

در بیستم اکتبر ۱۹۶۴، کامالا هریس از پدری جامائیکایی و مادری هندی در شهر اوکلند ایالت کالیفرنیا به دنیا آمد.

یک استاد حقوق محافظه‌کار با برداشتی غیرمعمول از قوانین آمریکا مدعی شده که خانم هریس نمی‌تواند آمریکایی باشد. چرا که در زمان به دنیا آمدنش، والدین او با ویزای دانشجویی در آمریکا به سر می‌بردند.

آقای ترامپ که سال‌ها، تئوری دروغی در باب آمریکایی نبودن باراک اوباما را رواج می‌داد، از ایده این استاد حقوق خوشش آمده و آن را در یک نشست خبری تکرار کرده است.

حالا آقای ترامپ همان دست حرف‌ها را درباره خانم هریس بیان می‌کند. او گفت که این حقوق‌دان بسیار کارآزموده و با استعداد است.

پیش از صحبت‌های آقای ترامپ، یکی از مقام‌های کارزار انتخاباتی او هم با نشر نوشته‌هایی از این دست در توییتر سعی کرده بود که این تئوری نادرست را درباره خانم هریس جا بیاندازد.

جان ایستمن، حقوقدانی که آقای ترامپ و همفکرانش به او استناد می‌کنند در سال ۲۰۱۰ قصد داشت نامزد حزب جمهوری‌خواه برای تصدی دادستانی کل ایالت کالیفرنیا شود. او در رقابت درون حزبی مغلوب شد. در نهایت نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات سراسری از خانم هریس شکست خورد.

اساتید حقوق دانشگاه‌های مطرح آمریکا در گفت‌وگو با رسانه‌های این کشور، استدلال آقای ایستمن را مردود دانسته و آن را «نژادپرستانه» توصیف می‌کنند.

آقای ترامپ سال‌ها ادعا می‌کرد که باراک اوباما، در آمریکا به دنیا نیامده است. تا آنکه در سال ۲۰۱۶ و با انتشار شناسنامه رئيس جمهوری وقت، حرفش را پس گرفت. او ادعای مشابهی علیه رقیب هم‌حزبی‌اش، تد کروز مطرح کرده بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.