تعرفه‌های جدید گمرکی آمریکا بر روی تولیدات کشورهای اروپایی

تنش تجاری آمریکا و اروپا همچنان ادامه دارد؛ بحرانی که با توجه به حمایت دولتی از ایرباس ابعاد جدیدتری یافته است. آمریکا از روز اول سپتامبر بر روی برخی از کالاها و از جمله مرباهای آلمان و فرانسه تعرفه گمرکی وضع می‌کند.

ایالات متحده آمریکا بار دیگر لیست مربوط به تعرفه‌های گمرکی ناظر بر کالاهای وارداتی از اتحادیه اروپا را تغییر داده است. تعرفه‌های گمرکی پیش بینی شده بر روی برخی از کالاها و از جمله بر روی بیسکویت‌های تولید بریتانیا یا پنیر‌تولید یونان حذف شده و بر روی شماری دیگری از کالاها تعرفه گمرکی وضع شده است.

به عنوان  نمونه، قرار است از روز اول سپتامبر، مرباهای ساخت آلمان و فرانسه نیز مشمول تعرفه‌های گمرکی آمریکا شوند.

تعرفه‌های گمرکی آمریکا بر روی کالاهای سخت اتحادیه اروپا به این ترتیب شامل هفت و نیم میلیارد یورو واردات آمریکا از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهد شد.

سازمان تجارت جهانی در پایان سال گذشته میلادی به علت حمایت مالی کشورهای عضو اتحادیه اروپا از تولیدات شرکت ایرباس، به آمریکا اجازه وضع تعرفه‌های گمرکی بر روی کالاهای ساخت اروپا را داده بود.

گفته می‌شود که کشورهای عضو اتحادیه اروپا سال‌ها به طور غیرقانونی و با پرداخت سوبسید از تولیدات شرکت هواپیماسازی ایرباس حمایت مالی کرده‌اند.

افزایش تعرفه‌گمرکی ایرباس

ایالات متحده آمریکا در ماه مارس سال جاری بر روی تولیدات شرکت ایرباس تعرفه‌های گمرکی معادل ۱۰ درصد پیش بینی کرده بود. اکنون بر اساس تصمیم جدید ایالات متحده آمریکا، میزان این تعرفه‌های به ۱۵ درصد افزایش یافته است.

رابرت لایت‌هایزر، مسئول بازرگانی خارجی ایالات متحده آمریکا همچنین اعلام کرده است که وضع تعرفه‌های گمرکی به میزان ۲۵ درصد بر روی شماری از کالاهای ساخت اتحادیه اروپا همچنان ادامه خواهد یافت.

اظهارات لایت‌هایزر و وضع تعرفه‌های گمرکی جدید بر روی برخی از کالاهای دیگر ساخت اتحادیه اروپا حکایت از آن دارد  که تلاش اروپا برای رسیدن به توافق با مقامات آمریکایی بر سر پایان دادن به مشاجره تجاری نتیجه‌بخش نبوده است.

همچنان بسیاری از کالاهای ساخت کشورهای اروپایی مشمول تعرفه‌های گمرکی ایالات متحده آمریکا هستند .از آن جمله می‌توان به تعرفه گمرکی ۲۵ درصدی آمریکا بر روی شراب‌‌های تولیدی آلمان و فرانسه، پنیر پارمیجانو، ساخت ایتالیا و روغن زیتون تولیدی اسپانیا اشاره کرد.

این در حالی است تداوم وضع تعرفه گمرکی بر روی ویسکی ساخت بریتانیا باعث ناخشنودی وزیر بازرگانی آن کشور شده است.

لیز تراس گفته است که با مقامات آمریکا بر سر رفع تعرفه‌های گمرکی پیش‌بینی شده برای ویسکی ساخت این کشور گفت‌وگو خواهد کرد.

باید یادآور شد که تعرفه گمرکی پیش‌بینی شده بر روی ویسکی نیز به میزان ۲۵ درصد اعلام شده است. وزیر بازرگانی بریتانیا اعلام کرده است که وضع تعرفه‌های گمرکی بر روی محصولات این کشور از سوی آمریکا به زیان هر دو کشور تمام خواهد شد و به صنایع این دو کشور آسیب خواهد رساند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.