جهان خودرو؛ هیولای الکتریکی فورد با هفت موتور

این هفته در جهان خودرو: نمایش توانایی ماشین‌های الکتریکی فورد با ساخت یک مدل ۱۴۰۰ اسب بخاری، نمایشگر لمسی برای جگوار و لندروور که نیاز به لمس ندارد، تولید اولین ب‌ام‌و هیدروژنی و اسباب‌بازی بوگاتی برای بچه‌های ثروتمند.

هیولای الکتریکی فورد

فورد برای نمایش توانایی‌ ماشین‌های الکتریکی، یک نمونه تقویت‌شده از اولین مدل الکتریکی خود، موستانگ ماخ-ئی ساخته که ۱۴۰۰ اسب بخار نیرو دارد.

“موستانگ ماخ‌-ئی ۱۴۰۰”، با همکاری کارخانه تقویت ماشین آر‌تی‌آر ساخته شده است. از این خودروی آزمایشی تنها یک دستگاه ساخته شده و قرار است به زودی در یک مسابقه اتومبیلرانی رونمایی شود.

این ماشین سه موتور الکتریکی در جلو و چهار موتور برای چرخ‌های عقب دارد. مارک راشبورک، مسئول پروژه و مدیر بخش مسابقات فورد می‌گوید که چالش اصلی برای مهندسان کارخانه “کنترل کردن نیروی بسیار زیاد این هفت موتور بوده است.”

با تغییرات آیرودینامیکی که در ماشین داده شده، باد با فشار زیادی خودرو را به زمین می‌چسباند و باعث می‌شود راننده بتواند با سرعتی بالا از پیچ‌ها عبور کند. این نیرو در سرعت ۲۸۵ کیلومتر در ساعت به بیش از ۱۰۰۰ کیلوگرم می‌رسد.

اولین مدل الکتریکی فورد سال آینده به بازار عرضه خواهد شد. کارخانه آمریکایی برای جلب نظر مشتریان و در ترفندی برای بازاریابی بهتر، این ماشین را با نام مدل اسپرت مشهورش، موستانگ می‌فروشد.

فورد می‌گوید که علاوه بر تغییر نگاه مردم به ماشین‌های الکتریکی، می‌خواهد با ساخت ماخ‌-ئی ۱۴۰۰ درباره ماشین‌های الکتریکی اسپرت هم بیشتر تحقیق کند.


تماس بدون لمس

جگوار-لندروور با همکاری دانشمندان دانشگاه کمبریج، نمایشگری ساخته که برای انتخاب منو‌ها نیازی به لمس صفحه نمایشگر نیست.

این فن‌آوری نامش “پیش‌بینی تماس” است و یک هوش مصنوعی دارد که با رصد کردن دست و نگاه راننده حدس می‌زند که او می‌خواهد کدام دکمه را لمس کند. دانشگاه کمبریج می‌گوید این فن‌آوری تازه باعث می‌شود زمانی که راننده برای انتخاب منو صرف می‌کند نصف شود و حواسش بیشتر به جاده باشد.

ساخت این فن‌آوری از ماه‌ها پیش در جریان بوده، اما با آمدن ویروس کرونا و هشدار پزشکان برای لمس نکردن اشیا، این فن‌آوری می‌تواند برای جلوگیری از شیوع ویروس هم مفید باشد.

اگرچه این هوش مصنوعی برای نمایشگرهای ماشین ساخته شده، اما می‌توان از آن در جاهای دیگر مانند دستگاه‌ خودپرداز بانک، فروشگاه و فرودگاه هم استفاده کرد.

ماشین‌های آلمانی مدتی است که با فن‌آوری مشابهی به راننده امکان می‌دهند تا سیستم صوتی را با تکان دادن دست کنترل کند. اما دانشگاه کمبریج می‌گوید که فن‌آوری جدیدش باهوش‌تر است و کار با آن برای راننده بسیار ساده‌تر خواهد بود.

هنوز معلوم نیست جگوار-لندروور چه زمانی از این نمایشگر استفاده کند، اما به گفته دانشگاه کمبریج فن‌آوری آماده تولید است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.