جورج فلويد؛ مامور پليس به مرد در حال مرگ گفت: حرف نزن

اسناد تازه منتشر شده دادگاه نشان می‌دهد که پلیس آمریکایی متهم به قتل جورج فلوید در حالی که زانویش را روی گلوی او می‌فشرده و او برای نفس کشیدن تقلا می‌کرده، مکررا از فلوید می‌خواسته که صحبت نکند.

رونوشت‌ها از فیلم‌های گرفته شده از صحنه کشتن این مرد سیاه پوست غیرمسلح نشان می‌دهد که او در آخرین لحظات زندگی‌اش در حالی که می‌گفت مامور پلیس مینیاپولیس او را خواهد کشت، مادر و فرزندانش را صدا می‌زده.

این مدارک از سوی وکلای توماس لین، یکی از چهار مامور پلیسی که متهم به دست داشتن در قتل جورج فلوید هستند به دادگاه ارائه شده است. وکلای آقای لین خواستار تبرئه وی هستند.

این مدارک واضح‌ترین تصویر از آخرین لحظه‌های آقای فلوید را نشان می‌دهند. قتل او در ماه مه خشم جهانی را برانگیخت.

کشتن جورج فلوید ۴۶ ساله منجر به موجی از اعتراضات ضد نژادپرستی به رهبری جنبش زندگی سیاه پوستان اهمیت دارد شد.

هر چهار مأمور پلیس که در دستگیری آقای فلوید دخالت داشتند، اخراج و بازداشت شدند.

درک شووین، که زانوی خود را بر گردن فلوید فشرد، با چندین اتهام از جمله اتهام قتل روبرو شده، و سه نفر دیگر- توماس لین، جی الکساندر کونگ و تو تائو- متهم به کمک به قتل شده‌اند.

این مدارک چه چیزی را نشان میدهد؟

قبلا فیلم‌های شاهدان عینی که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده بود، اطلاعاتی را درباره دستگیری آقای فلوید و لحظه‌های پایانی زندگی‌اش نشان می داد.

رونوشت‌های جدید شرح دقیق‌تری می‌دهد و بخش‌های قابل توجهی از برخورد را از زمان ورود آقای لین و آقای کونگ به صحنه تا جایی که آقای فلوید به داخل آمبولانس برده می‌شود نشان می‌دهد.

این رونوشت از فیلم‌های ضبط شده، نشان می‌دهد که آقای فلوید در حالی که گلویش توسط مامور پلیس مینیاپولیس فشرده می‌شده بیش از ۲۰ بار می‌گوید که نمی‌تواند نفس بکشد.

آنها او را در خارج از یک فروشگاه که مظنون به خرید سیگار با یک اسکناس جعلی ۲۰ دلاری بود، دستگیر می‌کنند.

بر اساس فیلم‌های گرفته شده، آقای فلوید در حالی که به او دستبند زده شده بود و در کنار ماشین پلیس در خیابان قرار داشت، در حالی که به سختی نفس می‌کشد به مامور پلیس می‌گوید: “مرد تو داری من را می‌کشی.”

آقای شووین که در فیلم‌ها نشان داده می‌شود که تقریباً هشت دقیقه بر روی گردن آقای فلوید زانو زده، پاسخ می‌دهد: ” خوب پس صحبت نکن. صحبت کردن اکسیژن زیادی احتیاج دارد.”

این نوشته‌ها نشان می‌دهد که آقای فلوید در ابتدای دستگیری با پلیس همکاری می‌کرده و مکررا پس از نزدیک شدن پلیس به ماشین پارک شده وی، عذرخواهی می‌کند.

آقای لین مامور پلیس دیگر، قبل از اینکه به آقای فلوید دستور دهد از اتوموبیل‌اش خارج شود، حداقل ۱۰ بار از او می‌خواهد که دست خود را نشان دهد.

آقای فلوید در پاسخ به یکی از خواسته‌های پلیس برای دیدن دست‌هایش می‌گوید: “مرد من قبلاً به همین روش مورد شلیک قرار گرفتم، آقای افسر”. هنوز مشخص نیست که او با این حرف‌ها به چه چیزی اشاره دارد.

در یک لحظه آقای لین می‌گوید: “چرا او دست‌هایش را به ما نشان نمی‌دهد، عجیب است؟”

مأموران سپس آقای فلوید را دستبند زدند و سعی کردند او را در عقب ماشین پلیس بگذارند. آقای فلوید در آن لحظه مضطرب می‌شود، بارها و بارها التماس می‌کند که او کلاستروفوبیک است، یعنی از جای تاریک و تنگ می‌ترسد.

براساس یک سند دیگر، آقای لین به بازپرس‌ها گفته که وقتی آقای فلوید در داخل ماشین بوده، خودش را به “جلو و عقب می کشیده.”

مأموران سپس وی را از ماشین بیرون کشیده و به زمین انداختند.

بر اساس این مدارک وقتی او را روی زمین انداختند آقای فلوید ده بار با گریه مادرش را صدا می‌زند و می‌گوید: “باور نمی‌کنم. مادر دوستت دارم. دوستت دارم.” به بچه‌های من بگو که آنها را دوست دارم. من مرده‌ام.”

در یک زمان، وقتی آقای فلوید همچنان با التماس می‌گفت که نمی‌تواند نفس بکشد، آقای لین از آقای شووین می‌پرسد: “آیا باید او را به طرف پهلوهایش بچرخانیم؟”

افسر پاسخ می‌دهد: “نه، او در جایی که ما او را گرفتیم، باقی می‌ماند.”

وکلای آقای شووین از زمان آشکار شدن این اسناد درباره آن اظهار نظر نکرده‌اند.

چرا نسخه‌ها اکنون منتشر می‌شوند؟

رونوشت‌ها برای حمایت از درخواست حقوقی برای رد اتهامات جنایی علیه آقای لین منتشر شده. این افسر تازه کار بوده و تنها چند روز پیش از قتل آقای فلوید مشغول به کار شده بود.

ارل گری، وکیل آقای لین که اسناد را ارائه داده، اظهار داشت که محاکمه موکلش به اتهام دست داشتن در قتل “عادلانه و منطقی نیست.”

اسناد جدید دادگاه شامل متن مصاحبه آقای لین با بازجویان اداره آگاهی مینه سوتا است.

در این بازجویی‌ها، آقای لین در اولین لحظه‌های مهم برخورد خود با آقای فلوید صحبت کرد.

آقای لین گفت اسلحه خود را بیرون آورده و پس از نزدیک شدن به ماشین آقای فلوید دستور داده که دست‌های خود را نشان دهد تا او ببیند. او گفته که آقای فلوید در حالی که نشسته بود “دست‌هایش را زیر صندلی گذاشته بود”.

تصاویر داخل اتومبیل که آقای فلوید قبل از دستگیری در آن نشسته بود، دو اسکناس مچاله شده ۲۰ دلاری را نشان می‌دهد که طبق گفته آقای گری جعلی بوده است.

در پایان بازجویی، یکی ازبازپرس‌ها از آقای لین پرسید که آیا او احساس می‌کند که او یا آقای شووین در مرگ آقای فلوید نقش داشته‌اند.

آقای گری، وکیل آقای لین به جای او پاسخ می‌دهد: “من اعتراض دارم. شما به آن پاسخ ندهید.”

از زمان مرگ آقای فلوید چه اتفاقی افتاده است؟

این حادثه و فیلم‌های گرفته شده توسط شاهدان عینی، زخم‌های عمیق نابرابری نژادی در ایالات متحده را برجسته کرد.

برای بسیاری، عصبانیت از مرگ آقای فلوید همچنین سالها ناامیدی از نابرابری اجتماعی و اقتصادی و تبعیض را منعکس کرد.

اعتراضات بسیاری در بسیاری از شهرهای ایالات متحده و همچنین در سطح جهان صورت گرفت که هنوز هم ادامه دارد.

نیروهای پلیس، دولت‌ها و صاحبان مشاغل با اذعان به نابرابری نژادی که موجب اعتراضات شده، وعده اصلاحات را داده‌اند.

برخی از مجسمه های شخصیت‌های تاریخی که پیوندی با برده‌داری در ایالات متحده و سایر کشورها داشتند یا سرنگون و تخریب شدند یا توسط مقامات و نهادها پایین آورده شدند.

مرگ آقای فلوید به دنبال موارد مشهور از کشته شدن افراد سیاهپوست دیگر از جمله مایکل براون در فرگوسن میزوری، اریک گارنر در نیویورک و دیگران اتفاق افتاده. مرگ این افراد جنبش زندگی سیاهپوست اهمیت دارد را در سالهای اخیر برنگیخت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.