حمله مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به آمریکا: از تهدید شرکت‌های اروپایی دست بردارید

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از آمریکا به خاطر استفاده از تحریم‌های اقتصادی شدیدا انتقاد کرده است.

حمله آقای بورل به سیاست‌های دولت آمریکا پس از آن صورت گرفت که ایالات متحده در مورد اعمال تحریم‌های تجاری به شرکت اروپایی درگیر در تکمیل خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا هشدار داد.

آقای بورل گفت این تحریم‌های آمریکا به شرکت‌های اروپایی که “معاملات مشروع” دارند، ضربه وارد می‌کند. او این تحریم‌ها را ناقض قوانین بین‌المللی دانسته است.

آقای بورل به تحریم‌ها علیه ایران، کوبا، و دیوان کیفری بین‌المللی هم اشاره کرد و گفت اتحادیه اروپا با این سیاست آمریکا مخالف است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه خود گفت: “من بسیار نگران افزایش استفاده از تحریم‌ها یا تهدید استفاده از تحریم‌ها توسط ایالات متحده علیه شرکت‌ها و منافع اروپا هستم.”

آمریکا به شرکت‌های حاضر در پروژه انتقال گاز روسیه به اروپا هشدار داده در صورتی که فعالیت خود را متوقف نکنند، تحریم خواهند شد.

چنین هشداری باعث شده به تنش موجود در روابط میان آمریکا و اتحادیه اروپا افزوده شود.

آقای بورل گفته است در باره اختلافات سیاسی دو طرف، اتحادیه اروپا “همیشه آماده گفت‌و‌گو است” اما چنین کاری نمی‌تواند با تهدید تحریم همراه باشد.

او گفته است “سیاست‌های اروپا باید در اروپا تعیین شود نه در کشورهای ثالث.”

آلمان در پروژه خط لوله نورد استریم-۲ نقش کلیدی دارد. این خط لوله قرار است گاز را مستقیم از روسیه به آلمان برساند.

دولت دونالد ترامپ تلاش کرده کشورهای اروپایی به خصوص آلمان را قانع کند تا از این خط لوله کنار بگیرد. آمریکا می‌گوید این خط لوله به نفع امنیت اروپا نیست و روسیه از صادرات انرژی خود به عنوان اهرم سیاسی استفاده خواهد کرد.

در صورتی که آمریکا تهدید خود را عملی کند، شرکت‌های آلمانی و اروپایی حاضر در این پروژه تحریم خواهند شد.

خط لوله ١٢٢٥ کیلومتری نورد استریم ٢، از زیر دریای بالتیک می‌گذرد و گاز روسیه را به طور مستقیم به آلمان می‌رساند و متعلق به شرکت عظیم دولتی گازپروم روسیه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.