خبرگزاری فرانسه: شورای امنیت پیش‌نویس آمریکا در باره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را رد خواهد کرد

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک در سازمان ملل متحد می‌گوید شورای امنیت، پیش‌نویس آمریکا در باره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را رد خواهد کرد.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است به رغم مخالفت چین و روسیه، پیش‌نویس برای تمدید این تحریم‌ها را به رای خواهد گذاشت.

اما خبرگزاری فرانسه به نقل از دیپلمات‌ها در این سازمان می‌گوید میزان مخالفت با پیش‌نویس آمریکا “به شکل فعلی” به حدی است که آمریکا احتمالا نخواهد توانست ۹ رای لازم برای واداشتن روسیه و چین برای استفاده از حق وتو به دست بیاورد.

تحریم تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است ۲۷ مهرماه امسال به پایان برسد.

یک دیپلمات به خبرگزاری فرانسه گفته است قطعنامه آمریکا، “موضع حداکثری” در مورد ایران دارد. یک دیپلمات دیگر نیز گفته است پیش‌نویس آمریکا “فراتر از مقررات فعلی” ممنوعیت فروش سلاح‌های متعارف به ایران است.

آلمان، فرانسه و بریتانیا، سه کشوری که در توافق هسته‌ای با ایران نقش داشتند در اواخر ماه ژوئن گفته بودند از تلاش‌های آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران حمایت نمی‌کنند. این کشورها همزمان نگرانی خود را از رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران اعلام کرده‌اند اما گفته‌اند، “اولویت” آنها حفظ توافق هسته‌ای (برجام) با ایران است.

تحلیلگران می‌گویند ممکن است کشورهای عضو اتحادیه اروپا در شورای امنیت در نهایت با تمدید کوتاه مدت تحریم تسلیحاتی اگر چنین کاری به حفظ برجام کمک کند، موافق باشند.

آقای پومپئو اخیرا گفت “ماموریت شورای امنیت، حفظ صلح و امنیت بین المللی است. اگر شورا اجازه علنی خرید و فروش سلاح به بزرگ‌ترین دولت حامی تروریسم در جهان را بدهد کاملا این ماموریت را به سخره گرفته است.”

خبرگزاری فرانسه که متن پیش‌نویس تهیه شده توسط دولت آمریکا را دیده می‌گوید ایالات متحده خواستار “تمدید نامحدود” تحریم تسلیحاتی ایران است.

منابع دیپلماتیک این خبرگزاری گفته‌اند این پیش‌نویس، توافق هسته‌ای با ایران را تهدید می‌کند. یک دیپلمات دیگر گفته است “تمرکز ما باید روی حفظ برجام باشد.”

آمریکا گفته است اگر پیش‌نویس این کشور در شورای امنیت رای نیاورد، به مکانیسم “بازگشت خود به خود تحریم ها” (موسوم به ماشه) که منجر به از سرگیری کلیه تحریم های سازمان ملل علیه ایران می‌شود، متوسل خواهد شد.

این بخشی از توافق اتمی ۲۰۱۵، برجام، بود تا در صورتی که ثابت شود ایران توافق را نقض کرده از آن استفاده شود.

کشورهای حاضر در برجام گفته‌اند که آمریکا در پی خروج از برجام در موقعیتی نیست که بتواند از این مکانیسم استفاده کند.

اخیرا کلی کرافت نماینده دایم آمریکا در سازمان ملل متحد گفته بود کشورش امید چندانی ندارد که روسیه و چین از متن پیشنهادی ایالات متحده حمایت کنند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفته است از “دوستان خود” که اشاره به چین و روسیه است، “انتظار حمایت” دارد. روسیه و چین گفته‌اند با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران مخالف هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.