دیوان عالی آمریکا: دادستانی می‌تواند برگه‌های مالیاتی رئیس جمهور را ببیند

دیوان عالی آمریکا در حکمی که روز پنجشنبه صادر کرد گفت که دادستانی نیویورک می تواند رکوردهای مالی از جمله برگه های مالیاتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، را بررسی کند.

اما دیوان عالی در پرونده ای مرتبط حکم داد که این اطلاعات لزوما نباید در اختیار کنگره قرار داده شود.

آقای ترامپ اولین رئیس جمهور از زمان ریچارد نیکسون در دهه ۱۹۷۰ است که اظهارنامه مالیاتی خود را که باید سالانه تحویل “سازمان درآمدهای داخلی” شود علنی نکرده.

وکلای او استدلال کرده بودند که آقای ترامپ تا زمانی که در قدرت است از مصونیت کامل برخوردار است و کنگره توجیهی برای دیدن این اسناد ندارد.

دو کمیته مجلس نمایندگان کنگره که در کنترل دمکرات هاست و سایروس ونس دادستان نیویورک – که او هم دمکرات است – خواستار دریافت چند سال برگه های مالیاتی آقای ترامپ شده بودند. آنها می خواستند بدانند آیا مقررات جاری برای جلوگیری از تضاد منافع رئیس جمهور آمریکا به اندازه کافی موثر هست یا نه.

آقای ترامپ که جمهوری خواه است هرگونه تخلفی را رد می کند.

او در توییتی نوشت: “دیوان عالی پرونده را به دادگاه پایین تر فرستاد، و ارائه ادله ادامه خواهد یافت. کل ماجرا یک تعقیب سیاسی است.”

معنی این احکام چیست؟

در پرونده مربوط به دادستانی نیویورک، دیوان عالی ۷ به ۲ رای داد که رئیس جمهور در برابر تحقیقات قضایی از مصونیت مطلق برخوردار نیست.

این دادگاه نوشت: “دویست سال پیش، یک قاضی بزرگ دادگاه ما نتیجه گیری کرد که هیچ شهروندی، حتی رئیس جمهور، به طور بی چون و چرا در برابر عمل به وظیفه عمومی برای ارائه شواهد در جریان تحقیقات مجرمانه بالاتر از قانون نیست. ما امروز بر این اصل تاکید می کنیم.”

دو پرونده مربوط به کمیته های کنگره هم به دقت دنبال می شد چون می تواند دارای عواقبی برای زیر نظر گرفتن فعالیت های یک رئیس جمهور توسط کنگره باشد.

دیوان عالی در این موارد رای داد که کنگره دارای اختیارات قابل توجه، اما نه بی پایان، برای دریافت اطلاعات شخصی رئیس جمهور است. در این مورد دیوان پرونده را به دادگاه های بدوی برگرداند.

اهمیت برگه های مالیاتی ترامپ چیست؟

محور اصلی این دو پرونده توانایی کمیته اطلاعاتی و کمیته خدمات مالی و نظارت کنگره برای واداشتن دویچه بانک و شرکت “میزارز یو اس ای” – شرکتی حسابداری که آقای ترامپ سال هاست مشتری آن است – برای تحویل گرفتن فرم های مالیاتی و اسناد مالی آقای ترامپ بود.

پرونده مربوط به دادستانی نیویورک بر احضاریه ای که سایروس ونس، دادستان این ایالت، برای دریافت شواهد از رئیس جمهور صادر کرده بود ارتباط داشت.

آقای ونس استدلال می کرد باید این اسناد را ببیند تا بداند آیا رکوردهای مالی رئیس جمهور برای پنهان کردن پرداخت حق السکوت به دو زن در سال ۲۰۱۶ که می گویند با آقای ترامپ رابطه جنسی داشته اند دستکاری شده یا نه.

آقای ونس در پی این حکم گفت که تحقیقات درباره امور مالی آقای ترامپ را از سر می گیرد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، هم در بیانیه ای گفت که او همچنان کارزار تلاش برای کسب رکوردهای مالی آقای ترامپ را پی خواهد گرفت.

او به خبرنگاران گفت: “کنگره به نمایندگی از طرف مردم به کار نظارت ادامه خواهد داد، و انفکاک شاخه های مختلف دولت را که نبوغ قانون اساسی ماست حفظ خواهد کرد.”

هنوز معلوم نیست که دادستانی نیویورک چه زمانی به اسناد مالی آقای ترامپ دسترسی پیدا خواهد کرد. حتی اگر این اسناد تحویل دادستان شود، ممکن است تا زمانی که اتهامی علیه رئیس جمهور طرح نشده از چشم عمومی مخفی بماند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.