روسیه: موضوع ایاصوفیه، امور داخلی ترکیه است

معاون وزیر امور خارجه روسیه تصمیم ترکیه برای تبدیل وضعیت ایاصوفیه از موزه به مسجد را امور داخلی این کشور دانست.

سرگئی ورشینین، معاون وزیر امور خارجه روسیه در جمع خبرنگاران درباره حکم دیوان اداری ترکیه مبنی بر تغییر ایاصوفیه استانبول از موزه به مسجد با بیان اینکه این موضوع امور داخلی ترکیه است، گفت: این موضوع در جهان بازتاب گسترده داشت. به نظر ما این امر، مسئله داخلی ترکیه است، که در آن قطعاً نه ما و نه دیگران نباید مداخله کنیم.

ورشینین همچنین گفت: در عین حال ما متوجه اهمیت این مکان از دیدگاه فرهنگ و تمدن جهانی هستیم.

دیوان عالی اداری ترکیه دیروز طی بیانیه‌ای با لغو مصوبه شورای وزیران کشور در 24 نوامبر 1934 اعلام کرد که ایاصوفیه در مالکیت بنیاد سلطان فاتح محمدخان بوده و به عنوان مسجد در اختیار جامعه گذاشته شده است.

شعبه دهم این دیوان به اتفاق آرا تاکید کرد: ایاصوفیه به عنوان مسجد در سند ثبت شده و این قابل تغییر نیست. مانع تراشی برای استفاده از اموال غیرمنقول و حقوق متعلق به بنیاد که در اختیار عموم گذاشته شده است، میسر نیست.

همچنین فرمان ریاست جمهور ترکیه برای واگذاری ایاصوفیه به سازمان امور دینی کشور و بازگشایی آن به روی نمازگزاران در روزنامه رسمی منتشر شد.

در این فرمان خاطرنشان شد که دهمین شعبه دیوان اداری ترکیه طی جلسه‌ای تصمیم کابینه دولت در سال 1934 برای تبدیل ایاصوفیه از مسجد به موزه را لغو کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نیز در صفحه توئیتر خود فرمان مذکور را منتشر کرده و نوشت: مبارک باد!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.