زمان برگزاری کنکور دوشنبه مشخص می‌شود

وزیر علوم پس از دیدار با نمایندگان کمیسیون آموزش گفت زمان برگزاری کنکور دوشنبه مشخص می‌شود. نمایندگان مجلس خواستار تعویق زمان برگزاری آزمون سراسری دانشگاه‌ها هستند و از اختلاف نظر میان وزیربهداشت و وزیر علوم خبر می‌دهند‌

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بعدازظهرامروز، یکشنبه (۱۲ مرداد) پس از دیدار با نمایندگان کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس گفت: «فعلا تصمیمی برای تغییر تاریخ برگزاری کنکور در این نشست اتخاذ نشد.»

او در جمع خبرنگاران از برگزاری نشست دیگری در روز دوشنبه ۱۳ مرداد (سوم اوت) با حضور وزرای علوم و بهداشت و رئیس کمیسیون آموزش خبر داد که در آن “تصمیم‌گیری نهایی در خصوص برگزاری زمان کنکور” اتخاذ خواهد شد.

برگزاری کنکور سراسری در ایران در حالیکه ۲۶ استان کشور در وضعیت قرمز یا هشدار شیوع ویروس کرونا قرار دارد مورد انتقاد نمایندگان مجلس است.

وزیر علوم پس ازنشست با این نمایندگان، تأکید کرد که تصمیم‌گیری نهایی در خصوص برگزاری کنکور از طریق ستاد ملی کرونا اعلام خواهد شد. پیش از نشست وزیرعلوم با نمایندگان کمیسیون آموزش طرح دو فوریتی نمایندگان این کمیسیون برای به تعویق افتادن زمان برگزاری کنکور به درخواست رئیس‌مجلس متوقف شد.

“تعویق کنکور ضروری است”

محمد باقر قالیباف، رئیس‌مجلس در جلسه علنی یکشنبه ۱۲ مرداد با انتقاد از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کنکور دکترا  گفت: «این کوتاهی‌ها، نگرانی مردم در خصوص برگزاری کنکور سراسری را بیشتر کرده است و بسیاری از نمایندگان شنونده نگرانی های والدین در خصوص سلامت فرزندان خود بوده‌ا‌ند.»

قالیباف تعویق زمان برگزاری کنکور تا گذشتن از پیک کرونا و خنک‌تر شدن هوا که امکان استفاده از ماسک به مدت چند ساعت را میسر کند “ضروری” خواند و گفت :«کمیسیون های بهداشت و آموزش مجلس وظیفه دارند تا اطمینان از رعایت بهترین تصمیم در این خصوص، مطالبات مردم را از مسئولین ذی‌ربط پیگیری کنند.»

شیوع کرونا در ایران از بهمن‌‌ماه گذشته تا کنون مهار نشده و آمار ابتلا به ویروس کرونا و مرگ در پی عفونت‌کووید ۱۹ در سراسر کشور هفته‌هاست که بدون تغییر بالاست. بر اساس آمار وزارت بهداشت در ۲۴ ساعت گذشته دو هزار و ۶٨۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند و ٢٠٨ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند.

کنکور سراسری که قرار بود تیرماه برگزار شود به دلیل شیوه کرونا به تعویق افتاد. این آزمون قرار است در مرداد و شهریور ماه برگزار شود.

فشار بر وزیر بهداشت

معاون آموزشی وزیر بهداشت و عضو ستاد مبارزه با کرونا تأکید دارد که کنکور سراسری طبق برنامه در ایران برگزار می‌شود. علی‌اکبر حقدوست گفته است: «توجه داشته باشید که سلامت جسم یک مسئله است و سلامت روان و روح مسئله دیگر است. داوطلبان بعضا چند سال خود را در خانه محبوس کرده‌اند و استرس‌های زیادی را تحمل می‌کنند.»

او از منتقدان برگزاری کنکور خواسته “بحث‌های تکنیکال را باید در پشت درهای بسته” مطرح کنند و داوطلبان را دچار استرس نکنند.

علی‌اکبر حق‌دوست بکشنبه ۱۲ مرداد در پاسخ به پرسش خبرگزاری ایسنا که پرسیده بود آیا وزیر بهداشت از سوی دیگر اعضای هیأت دولت تحت فشار است که از برگزاری کنکور دکتری انتقاد نکند، گفت :« وزیر بهداشت با هیجان و استرس‌هایی که برخی ایجاد می‌کنند، از پروتکل‌های بهداشتی کوتاه نمی‌آید و احساس می‌شود وزیر بهداشت با دولت و خارج از آن ارتباط خوب و صمیمانه‌ای دارد»

یک روز پیشتر احمد نادری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به خبرگزاری فارس گفته بود که در نشست اعضای این کمیسیون “اختلاف نظر جدی” وزیر بهداشت با وزیر علوم درباره برگزاری کنکور روشن بود.

نادری به خبرگزاری فارس گفته بود: «وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش پافشاری شدیدی بر برگزاری آزمون کنکور در موعد مقرر داشتند ولی وزیر بهداشت مخالفت خود را به صراحت در این باره مطرح کرد.»

نگرانی وزارت بهداشت

از قرار وزیر بهداشت خواستار راستی‌آزمایی اقدامات وزارت علوم و سازمان سنجش در مورد رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای برگزاری آزمون کنکور است و گفته است ابلاغ بخشنامه به معنای اجرای آن نیست.

سخنان منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در نشست صبح روز شنبه ستاد ملی مقابله با کرونا، نیز از نگرانی وزارت بهداشت خبر می‌دهد. وزیر علوم در این جلسه اذعان کرد که “همکاری با وزارت بهداشت می‌تواند ما را برای برگزاری مراحل بعدی آزمون‌ها کمک کند”.

یکی از مهمترین مسائل مورد بحث ظرفیت سالن‌های برگزاری کنکور سراسری است. وزارت ورزش و جوانان اعلام کرده تمامی اماکن ورزشی رو باز و سرپوشیده این وزارت‌‌خانه را برای برگزاری کنکور سراسری در اختیار وزارت علوم و سازمان سنجش قرار می‌‌دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.