شهر 2 هزار و 300 ساله ترکیه احیا می‌شود

شهر باستانی اوزونکابورچ در استان جنوبی مرسین، یکی از بناهای حفظ شده دوره هلنیستی ترکیه، در قالب یک طرح ویژه بازسازی می‌شود تا تاریخ 2 هزار و 300 ساله آن را منعکس کند.
این شهر باستانی که در 30 کیلومتری شمال منطقه سلیفکه واقع شده است، با خیابان ستون‌دار، معابد، چشمه‌های بنای یادبود و تئاتر خود، توجه علاقه‌مندان به تاریخ را به‌سوی خود جلب می‌کند. همچنین این شهر باستانی که در عصر هلنیستی محل عبادت پادشاهی اورا بود، با یک دروازه تشریفاتی به ارتفاع هفت متر از بازدیدکنندگان خود پذیرایی می‌کند.
در شهر باستان، جایی‌که درست بعد از دروازه، یک چشمه تاریخی دیده می شود، معبد زئوس وجود دارد که در یک حیاط بزرگ واقع شده و توسط 36 ستون بزرگ احاطه شده است. یک تئاتر باستانی نیز در اوزونکابورچ وجود دارد که حدود 1900 سال پیش در دوران امپراتوری روم ساخته شده است.هنگامی‌که ترک‌ها در سال 1071 پس از دوره بیزانس وارد آناتولی شدند، این شهر باستان به دلیل برج بلند خود، نماد شهر «اوزونکابورچ» نامگذاری شد.
حال مقرر شده پروژه مرمت و احیا آن توسط تیم متخصص دانشگاه مرسین به زودی آغاز شود. در آثاری که به تئاتر تاریخی در اوزونکابورچ می‌پردازند، هدف حفظ وضعیت اصلی شهر باستان و آوردن آن به جهانگردی است. 11خانه در این شهر باستانی پس از مرمت، دراختیار گردشگران قرار می‌گیرند و می‌توانند محلی برای کافه، نمایشگاه و بوتیک‌های فرهنگی و هنری باشند.
نکته جالب توجه این‌جاست که تیم متخصص مرمت پروژه در حین حفاری در منطقه، جاده رومی به طول تقریبی یک کیلومتر کشف کردند که آن هم جزو آثار باستانی با ارزش منطقه به شمار می‌رود.
معبد زئوس در شهر باستان، سازه‌ای بسیار بزرگ است که به خدای زئوس نسبت داده شده و به عنوان مرکز مذهبی کل منطقه خدمت می‌کند. این بنا شاید دارای یکی از بزرگترین بناهای دوره هلنیستی در جهان باستان باشد که دارای دیوار اطراف، معبد و درب ورودی با بنای تاریخی است که Temenos نامیده می‌شود. به همین دلیل ، می توان اوزونکابورچ را به‌عنوان یک مرکز مذهبی و پایتخت منطقه تعریف کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.