قیمت نفت به بالاترین نرخ خود در ۵ ماه گذشته رسید

با کاهش ذخایر نفتی آمریکا و همچنین تضعیف دلار، قیمت نفت در بازارهای جهانی به بالاترین نرخ خود در ۵ ماه اخیر رسیده است.

در معاملات بازارهای جهانی نفت در بعدازظهر امروز چهارشنبه (۱۵ مرداد) قیمت هر بشکه نفت برنت به بالای ۴۶ دلار رسید که نسبت به معاملات دیروز شاهد یک دلار و ۶۵ سنت افزایش قیمت بود.

سبد نفتی اوپک هم امروز به بالای ۴۴ دلار رسید که حدود یک دلار در هر بشکه افزایش یافته است.

قیمتهای امروز بالاترین نرخ نفت از ابتدای ماه مارس تا کنون بوده است.

دخایر نفتی آمریکا در هفته منتهی به اول اوت با حدود ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه کاهش، به ۵۲۰ میلیون بشکه رسید که ابر افزایش قیمت کالا تاثیرگذار بوده است.

این افزایش قیمت در حالیست که به دلیل ادامه همه‌گیری کرونا، هنوز چشم‌انداز روشنی درباره افزایش تقاضای جهانی نفت در بازار وجود ندارد.

بازار نفت از ابتدای سال روزهای خوبی را به دلیل رکود اقتصادی و کاهش تقاضا پشت سپری نکرده است؛ در ماه آوریل قیمت نفت به ۱۶ دلار در هر بشکه رسید که پایین‌ترین در ۲۱ سال اخیر بود.

قیمت نفت غرب تگزاس هم برای قراردادهای آتی ماه مه به دلیل پر بودن مخازن تا نزدیک -۴۰ دلار پیش رفته بود.

اوضاع کنونی بازارا نفت باعث شده بسیاری از شرکتهای نفتی هزینه‌های خود را کاهش دهند و دست به اخراج کارمندان خود بزنند.

در تازه‌ترین مورد شرکت نفت و گاز “بی‌پی” در بریتانیا با ثبت ضرری معادلی ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، سود سهام خود را به نصف کاهش داده است.

حدود دو ماه پیش و با تداوم کاهش تقاضا در بازار جهانی نفت، شرکت بی‌پی پیش‌بینی خود را از قیمت نفت کاهش داد؛ بر اساس این تخمین قیمت هر بشکه نفت برنت تا سال ۲۰۵۰ میلادی بطور متوسط حدود ۵۵ دلار در هر بشکه تعیین شد.

با این پیش‌بینی، این غول نفت و گاز اعلام کرده تخمین دارایی‌هایش را کاهش می‌دهد.

این وضعیت در حالیست که چین وضعیت متفاوتی دارد؛ بر اساس آمار رسمی و گزارش‌ برخی رسانه‌ها، چین خرید و ذخیره نفت ارزان را افزایش داده است.

واردات نفت چین از عربستان در ماه ژوئن امسال در مقایسه با همین ماه در سال ۲۰۱۹ پانزده درصد افزایش یافته است. با شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی در ماههای مارس و آوریل، پالایشگاه‌های چین سفارش نفت از عربستان را افزایش دادند.

بر اساس آمار گمرک چین، واردات نفتی این کشور از عربستان در ماه گذشته (ژوئن) به ۲ میلیون و ۱۶۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

این افزایش واردات پس از جنگ قیمت بین عربستان و روسیه، بزرگترین صادرکنندگان نفت در دنیا، در ماههای مارس و آوریل اتفاق افتاد؛ زمانی که شیوع کرونا بازار نفت را با مازاد تولید بزرگی روبرو کرد.

با همه‌گیر شدن کرونا، فعالیت‌ بسیاری از واحدهای صنعتی محدود یا متوقف شد؛ بسته شدن مرزها هم و توقف سفر هوایی هم بر تقاضای بازار نفت تاثیرگذار بوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.