مایک پومپئو از بستن کنسولگری چین در تگزاس دفاع کرد

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، از ضرب الاجل ۷۲ ساعته به چین برای بستن کنسولگری خود در شهر هیوستون ایالت تگزاس دفاع کرده است. چین این تصمیم آمریکا - که در ظرف چهار دهه گذشته بی سابقه بوده است - را به شدت محکوم کرده است. یک مقام آمریکایی کنسولگری هیوستون را «مرکز» سرقت تحقیقات علمی توسط ارتش چین خوانده است.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، از ضرب الاجل ۷۲ ساعته به چین برای بستن کنسولگری خود در شهر هیوستون ایالت تگزاس دفاع کرده است. چین این تصمیم آمریکا – که در ظرف چهار دهه گذشته بی سابقه بوده است – را به شدت محکوم کرده است. یک مقام آمریکایی کنسولگری هیوستون را «مرکز» سرقت تحقیقات علمی توسط ارتش چین خوانده است.

آمریکا روز سه شنبه (۲۱ ژوئیه) به چین اطلاع داد که باید کنسولگری خود در هیوستون را ظرف ۷۲ ساعت – یعنی تا روز جمعه این هفته – تعطیل کند. وزارت امور خارجه آمریکا علت این تصمیم را «حفاظت از حق مالکیت معنوی و اطلاعات خصوصی» اعلام کرد.

این اقدام آمریکا در ظرف چهار دهه اخیر بی سابقه ارزیابی می شود. ایالات متحده و چین از ماه ژانویه سال ۱۹۷۹ میلادی روابط دیپلماتیک برقرار کرده اند.

وزیر امور خارجه آمریکا که از خط مشی برخورد شدیدتر با چین حمایت می کند، روز چهارشنبه (۲۲ ژوئیه) در یک کنفرانس خبری در شهر کپنهاگ، پایتخت دانمارک، گفت که دولت دونالد ترامپ «انتظارات روشنی از نحوه رفتار حزب کمونیست چین تعیین کرده است.» مایک پومپئو افزود وقتی آن انتظارات برآورده نشود، ایالات متحده «برای محافظت از منافع خود» اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

مقامات آمریکایی اقدامات چینی‌ها را «عملیات گسترده جاسوسی غیرقانونی و نفوذ» توصیف اما جزئیاتی ارائه نکرده اند.

دیوید استیلول، مسوول سیاست‌های آسیای شرقی و اقیانوس آرام وزارت امور خارجه، گفته است که اقدامات چین برای سرقت‌های علمی در آمریکا طی شش ماه گذشته افزایش یافته است که می تواند مربوط به تلاش برای دستیابی به اسرار واکسن ویروس کرونا باشد. با این حال، این مقام آمریکایی در خصوص ادعای خود شواهدی ارائه نکرد.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، این مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفت که سرکنسول چین در هیوستون و دو دیپلمات دیگر اخیرا به خاطر استفاده از کارت شناسایی جعلی حین اسکورت مسافرانی به یک پرواز چارتر (اجاره ای) در فرودگاه بین المللی جورج بوش گیر افتادند.

آقای استیلول افزود کنسولگری چین در هیوستون «سابقه انجام رفتارهای خرابکارانه» دارد و به عنوان «مرکز» سرقت تحقیقات علمی توسط ارتش چین در ایالات متحده عمل می کند.

وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه این هفته چین را به تلاش برای هک شرکت‌های دارویی در سراسر جهان با هدف سرقت اسرار واکسن ویروس کرونا متهم و برای دو هکر چینی کیفرخواست صادر کرد.

هفته گذشته نیز کریستوفر ری، رئیس پلیس فدرال آمریکا (اف‌ بی‌ آی) گفت سازمان او به طور متوسط هر ۱۰ ساعت یک پرونده جدید ضدجاسوسی علیه چین باز می‌کند. او چین را متهم کرد که به دنبال آن است که “تنها ابر قدرت جهان” شود و برای رسیدن به هدفش به هر وسیله‌ای که لازم بداند متوسل خواهد شد.

واکنش چین

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، روز چهارشنبه تصمیم آمریکا در خصوص کنسولگری خود در هیوستون را “توهین‌آمیز و غیر قابل توجیه” خواند و به شدت آن را محکوم کرد.

دولت چین گفته است که این اقدام کاملا ناگهانی بوده و هشدار داده است که اگر ایالات متحده فورا در تصمیم خود بازنگری نکند، آن را تلافی خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامی آگاه که نامش را نبرده، خبر داد که چین در حال بررسی بستن کنسولگری آمریکا در شهر ووهان – مبدا شیوع کرونا در چین و جهان – است. آمریکا به خاطر کرونا، کنسولگری ووهان را تخلیه کرده است.

گفته می شود که کنسولگری چین در هیوستون حدود ۶۰ کارمند دارد. چین علاوه بر سفارت خود در شهر واشنگتن، در نیویورک، لس آنجلس، سان فرانسیسکو و شیکاگو نیز کنسولگری دارد.

رسانه‌های آمریکا روز سه شنبه فیلم‌هایی را منتشر کردند که نشان می‌دهد افرادی در حیاط ساختمان کنسولگری چین در هیوستون، در حال آتش زدن کاغذ‌هایی در سطل آشغال هستند. پلیس و ماموران آتش‌نشانی در محل حاضر شدند اما اجازه ورود به ساختمان را پیدا نکردند.

در پی اعتراض چین، مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که کشورش «نقض حاکمیت و ارعاب افراد» از سوی پکن را نمی‌پذیرد همان طور که «روندهای ناعادلانه تجاری، دزدی مشاغل آمریکایی و دیگر رفتارهای به شدت غلط جمهوری خلق چین» را نپذیرفته است.

خانم اورتگاس همچنین به کنوانسیون ژنو اشاره کرد که بر اساس آن کشورها حق مداخله در امور داخلی کشور میزبان را ندارند.

اختلاف‌ و تنش کم‌سابقه میان چین و آمریکا از مدت‌ها پیش بر سر مواردی مانند تعرفه‌های تجاری، شیوع ویروس کرونا، قانون امنیتی جدید چین در هنگ‌کنگ و شرکت مخابراتی هواوی بالا گرفته است.

کاخ سفید و کنگره آمریکا در ماه های اخیر یک رشته تحریم علیه چین و مقام‌های این کشور از جمله به خاطر بدرفتاری گسترده با مسلمانان اویغور وضع کرده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.