مخالفت اتحادیه اروپا با کاربرد مکانیسم ماشه به وسیله آمریکا

اتحادیه اروپا آمریکا را فاقد حق فعال کردن مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران می داند.

به گفته یکی از سخنگویان جوسپ بورل، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، “آمریکا به خاطر خروج از توافق هسته ای از چنین حقی برخوردار نیست.”

این سخنگوی کمیسر سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در واکنش به سخنان دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا درباره فعال کردن مکانیسم ماشه علیه ایران صحبت می کرد، گفت:‌ “از آنجایی که ایالات متحده به طور یک جانبه از توافق هسته ای موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)‌ خارج شده است، دیگر نمی تواند بخشی از آن باشد.”

در پی رای نیاوردن قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد، دونالد ترامپ روز شنبه اعلام کرد تلاش خواهد کرد تا از مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران استفاده کند.

آقای ترامپ گفت “ما از مکانیسم ماشه” برای بازگرداندن تحریم‌ها استفاده خواهیم کرد و وعده داد که “شما هفته آینده آن را خواهید دید”.

طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که در سال ۲۰۱۵ در تایید برجام تصویب شد، تحریم تسلیحاتی بین المللی ایران در ۱۸ اکتبر امسال، ۲۷ مهر لغو می شود.

جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران یکشنبه اقدام آمریکا برای توسل به مکانیسم ماشه را غیرقابل قبول و غیرقانونی دانست.

همزمان، جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق دونالد ترامپ که در زمان خروج آمریکا از برجام عهده دار این سمت بود، توسل به مکانیسم ماشه را رد کرده است.

آقای بولتون در مقاله ای که در روزنامه وال استریت ژورنال منتشر کرد، نوشت که “کاربرد این مکانیسم به ریسکش نمی ارزد.”

به نوشته آقای بولتون، آمریکا که از برجام خارج شده است، نباید با ارجاع به آن، به این توافق اعتبار بدهد.

او همچنین نوشت این کار می تواند حق وتو را که در خدمت منافع آمریکاست،‌ تضعیف کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.