مناقشه بر سر پول‌های مسدود شده ایران؛ کره جنوبی سفیر ایران در سئول را احضار کرد

در اعتراض به اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی پیرامون پول‌های نفتی بلوکه شده ایران در کره جنوبی، سفیر ایران در این کشور احضار شد. ایران کره جنوبی را تهدید به شکایت در مجامع بین‌المللی کرده بود.

به گزارش روزنامه “تایمز کره” وزارت امور خارجه کره جنوبی امروز سه‌شنبه ۳۱ تیر (۲۱ ژوئیه) سفیر ایران در این کشور را احضار کرد تا ناخشنودی کشورش پیرامون اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی در رابطه با درآمدهای نفتی مسدود شده ایران در این کشور را ابراز کند. ایران کره جنوبی را تهدید کرده است که در صورتی که این پول‌ها را آزاد نکند، از این کشور به مجامع بین‌المللی شکایت خواهد برد.

کوه کیونگ سوک، مدیر آفریقا و خاورمیانه وزارت امور خارجه کره جنوبی، در دیدار با سعید بادامچی شبستری، سفیر ایران در سئول، پیرامون اظهارات اخیر عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، ابراز “تأسف” کرده است.
عباس موسوی اخیرا در جمع خبرنگاران گفته بود: «در صورت عدم نتیجه‌گیری از فعالیت‌های دیپلماسی و تداوم حمایت از یاغی‌گری‌های آمریکا توسط دولت کره جنوبی ضمن احضار سفیر این کشور، مطالبات قانونی ایران را از طریق مراجع بین‌المللی پیگیری خواهیم کرد.»

“تایمز کره” به نقل از کیم این چول، سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی، نوشته است که سفیر ایران خواستار تفاهم شده و گفته است که اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران «موضع رسمی دولت ایران نیست.»

درآمدهای نفتی یاد شده ایران بالغ بر هفت میلیارد دلار است که از سپتامبر سال گذشته و هم‌زمان با پایان یافتن معافیت‌های تحریمی موقت آمریکا برای خرید نفت از ایران، در دو بانک کره جنوبی مسدود شدند. تهران و سئول توافق کرده بودند که به دلیل تحریم‌های آمریکا مبادلات تجاری بر پایه پول رایج کره جنوبی انجام شود تا این کشور بتواند نفت ایران را بخرد و در مقابل آن به ایران کالا صادر کند.

“تایمز کره” نوشته است که اقتصاد ایران با چالش‌هایی جدی روبروست که تحریم‌ها و هم‌چنین شیوع کرونا برای آن به وجود آورده و جمهوری اسلامی در این میان تلاش می‌کند پول‌های مسدود شده خود را از کره جنوبی بگیرد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، هفته گذشته درباره پول‌های مسدود شده ایران گفته بود: «این رقم در شرایط فعلی برای ما بسیار مهم است و رفتار کره جنوبی قابل درک نیست و ما فکر می‌کنیم از نظر حقوقی و قانونی منعی برای بازگرداندن آن نیست.» او از کره جنوبی خواسته بود تا «قبل از آنکه دیر شود و تأثیری بر روابط بلندمدت دو کشور بگذارد در این اقدام خود تجدیدنظر کنند.»

  • بر اساس گزارش “تایمز کره”، سئول در ماه‌های اخیر برای کمک به تهران به منظور مبارزه با بیماری کرونا و حفظ مناسبات تجاری، تلاش کرده است تا ارسال کالاهای بشردوستانه مانند دارو و تجهیزات پزشکی به ایران را از سر بگیرد. این روزنامه به صادرات دارویی کره جنوبی به ایران به ارزش ۵۰۰ هزار دلار در اواخر ماه مه اشاره کرده که در راستای همین کمک‌‌ها انجام شده است. این اولین صادارت بشردوستانه کره جنوبی به ایران از سال گذشته تاکنون بوده است.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.