پادکست

افزایش شمار گردشگران در « آناتولی جنوب شرقی » ترکیه

منطقه «آناتولی جنوب شرقی» ترکیه که در گذشته به دلایل امنیتی دوره سختی را سپری می‌کرد، با توجه به امکانات و فضای امن موجود بار دیگر شاهد حضور گسترده گردشگران است.

منطقه «آناتولی جنوب شرقی» ترکیه با توجه به اماکن تاریخی و طبیعیت زیبای خود از لحاظ گردشگری پتانسیل بزرگی دارد، اما در چند سال گذشته به دلیل معضل تروریسم با مشکلات امنیتی مواجه بود.

این منطقه بار دیگر شاهد فضایی امن و آرام است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز سال 2019 را به عنوان «سال گوبکلی‌تپه» اعلام کرد. بدین‌ترتیب توجه گردشگران به این منطقه افزایش یافت.

منطقه مذکور؛ شامل استان‌های غازی‌عنتب، دیاربکر، شانلی‌اورفا، ماردین و باتمان با طبیعت زیبا و فرهنگ باستانی خود سال گذشته شاهد حضور گسترده توریست‌ها بود.

مسلم چوبان، رئیس انجمن گردشگران این منطقه در گفتگو با خبرگزاری آناتولی اظهار داشت:

«شاهد افزایش روزافزون حضور گردشگران در تمامی شهر‌های منطقه جنوب شرقی آناتولی هستیم. ظرفیت هتل‌های این منطقه، به‌ویژه در شانلی‌اورفا صد درصد پر شده است.
سال گذشته حدود 1.5 میلیون نفر به شانلی‌اورفا آمدند. حدود 3 میلیون نیز سفر یکروزه به این شهر داشتند. در مجموع سال گذشته 5 میلیون نفر از شهرهای این منطقه بازدید کردند».

گفتنی است منطقه باستانی گوبکلی‌تپه معروف به “نقطه صفر تاریخ” در 18 کیلومتری مرکز شهر شانلی‌اورفا قرار دارد. این منطقه تاریخی از قدیمی‌ترین مراکز دینی جهان بوده و در فهرست سازمان جهانی یونسکو نیز درج شده است.

تگ ها
مشاهده بیشتر

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن