پومپئو: در روزهای آینده علیه تیک‌تاک اقدام می‌کنیم

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا گفته است که دونالد ترامپ "در روزهای آینده" علیه اپلیکیشن چینی تیک تاک که در آمریکا کاربران زیادی دارد اقدام خواهد کرد.

آقای پومپئو گفت که این اپلیکیشن اشتراک ویدئو جزو دسته ای است که “داده های (کاربران) را مستقیما در اختیار حزب کمونیست چین می گذارد.”

او چند روز بعد از آن اظهار نظر می کند که رئیس جمهور آمریکا گفت تیک‌تاک را در آمریکا ممنوع خواهد کرد.

تیک‌تاک می گوید داده های شخصی کاربران را در اختیار حکومت چین نمی گذارد.

آقای پومپئو در گفت و گویی با شبکه فاکس نیوز گفت که این اقدام “در راستای طیف وسیعی از خطراتی که از سوی نرم افزار مرتبط با حزب کمونیست چین متوجه منافع ملی است انجام می شود.”

او گفت شرکت های “بی شماری” هستند که در آمریکا کار می کنند و ممکن است درحال انتقال اطلاعات به دولت چین باشند. او گفت این‌ها می تواند شامل الگوهای تشخیص چهره، آدرس و شماره تماس باشد.

او به فاکس نیوز گفت: “رئیس جمهور ترامپ گفته ‘دیگر بست است’ و ما این مشکل را حل خواهیم کرد.”

آقای ترامپ روز جمعه به خبرنگاران گفت قصد امضای فرمانی اجرایی برای ممنوع کردن تیک‌تاک در آمریکا را دارد. تیک‎تاک در آمریکا ۸۰ میلیون کاربر فعال دارد.

این اپلیکیشن که اغلب کاربران آن زیر ۲۰ ساله هستند تحت مالکیت شرکت چینی “بایت‌دنس” است.

“بایت‌دنس” گفته که مایل است زیرمجموعه خود در آمریکا را واگذار کند، اقدامی که مورد استقبال چند سناتور جمهوری خواه قرار گرفته است.

سناتور لیندزی گراهام در توییتر نوشت: “پاسخ صحیح چیست؟ یک شرکت آمریکایی مثل مایکروسافت کنترل تیک‌تاک را در دست گیرد. نتیجه برد-برد است. این کار ضمن حفظ رقابت مانع دسترسی حزب کمونیست چین به داده ها می شود.”

با این حال فروش احتمالی شاخه آمریکایی تیک‌تاک به مایکروسافت ظاهرا به دلیل هشدار دونالد ترامپ معلق مانده است.

تهدید دونالد ترامپ به اقدام علیه تیک‌تاک درحالی صورت می گیرد که تنش میان دو کشور بر سر مسائل متعدد از جمله اختلافات تجاری و واکنش چین به شیوع ویروس کرونا درحال افزایش بوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.