چاووش‌اوغلو: با انگلستان در خصوص لیبی اختلاف نظر نداریم

وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد آنکارا و لندن در خصوص حفظ وحدت ملی و تمامیت ارضی لیبی اختلاف نظر ندارند.

مولود چاووش‌آوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگاران پس از تماس‌های رسمی خود با مقامات انگلیس از جمله بوریس جانسون، نخست‌وزیر این کشور در لندن اظهار داشت: ترکیه و پادشاهی متحد ملی در خصوص حفظ وحدت و تمامیت ارضی لیبی و حل بحران این کشور از راه‌های سیاسی اختلاف نظر ندارند.

وی ادامه داد: زیر نظر سازمان ملل متحد باید به روند سیاسی در لیبی سرعت ببخشیم. ولی دولت مشروع لیبی در خصوص پایداری صلح در این کشور شروط و تردیدها دارد. باید آنها را نیز برآورده کرد. دیگر، نباید این آتش‌بس نقض شود.

چاووش‌آوغلو تصریح کرد: در تماس‌های رسمی با مقامات انگلیس موضوعات از قبیل مقابله با کووید-19، همکاری در زمینه بهداشت، مذاکرات برای توافق تجارت آزاد، روابط اقتصادی و زمینه‌های قابل گسترش روابط دوجانبه پس از برگزیت را مورد بررسی قرار دادیم.

وی افزود: در مورد توریسم، گردشگری سلامت و همکاری در عرصه صنایع دفاعی گفت‌وگو کردیم. همچنین درباره ناتو، لیبی، سوریه و سایر مسائیل منطقه‌ای رایزنی کردیم.

چاووش‌آوغلو در پاسخ به سوالی درباره روابط دوجانبه پس خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نیز گفت: در حال مذاکره برای دست‌یابی به یک توافق تجارت آزاد هستیم. علاوه بر این، راه‌های کاهش تاثیرات توافق آنکارا بر شهروندان‌مان در انگلیس را بررسی و با مقامات مرتبط این کشور در این خصوص مذاکره می‌کنیم.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین خاطرنشان کرد: تعداد دفاتر دیپلماتیک ترکیه در انگلیس را برای ارائه خدمات بشتری برای شهروندان‌ خود در این کشور افزایش می‌دهیم. در این راستا، در حال آمادگی برای گشایش یک سرکنسولگری در شهر منچستر هستیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.