گسترش کرونا در آمریکا و انتقاد از مدیریت بحران دولت ترامپ

آنتونی فاوچی، مشاور ارشد کاخ سفید در کارگروه مقابله با شیوع کرونا، از خطاهای دولت آمریکا سخن گفته است. ترامپ نیز به اشتباهات عدیده فاوچی اشاره کرده است. این در حالی است که شیوع کرونا در آمریکا همچنان در حال گسترش است.

شیوع بیماری کووید-۱۹ در آمریکا در برخی از ایالت‌ها به گونه بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. بر اساس اخباری که از سوی خبرگزاری‌ها منتشر شده، تنها در ایالت فلوریدا ظرف ۲۴ ساعت ۱۵ هزار مورد جدید از ابتلا به ویروس کرونا به ثبت رسیده است.

این در حالی است که بیشترین میزان ابتلای  روزانه در آمریکا متعلق به ایالت کالیفرنیا بود. روز چهارشنبه هشتم ژوئیه، حدود ۱۱ هزار و ۷۰۰ مورد از ابتلا به ویروس کرونا ثبت شده بود. اکنون فلوریدا در کمتر از یک هفته رکورد جدیدی در زمینه ابتلا به این ویروس بر جای نهاده است.

فرماندار ایالت فلوریدا، رون د‌سانتس، یکی از نزدیکان و متحدان دونالد ترامپ به شماری می‌آید. اکنون افزایش یکباره شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آن ایالت، انتقادهای گسترده‌ای را علیه او در پی داشته است.

فرماندار این ایالت، در پیروی از سیاست ‌عمومی دولت ترامپ، خیلی سریع اقدام به رفع محدودیت‌ها کرده بود. اکنون بسیاری از کارشناسان و از جمله آنتونی فاوچی، کارشناس و مشاور ارشد کاخ سفید در کارگروه مقابله با کرونا از اقدامات صورت گرفته در فلوریدا انتقاد کرده و رفع زودهنگام محدودیت‌ها را خطا ارزیابی کرده‌اند.

رویارویی ترامپ و فاوچی

دکتر آنتونی فاوچی، ویروس‌شناس صاحب‌نام آمریکا و عضو کارگروه مقابله با کرونا در کاخ سفید، تا کنون چندین بار سیاست‌های رفع محدودیت‌های پیش‌بینی شده برای پیشگیری از ابتلا به کرونا را مورد انتقاد قرار داده بود.

شبکه خبری “سی‌ان‌ان” با انتشار گزارشی درباره اظهارات فاوچی، از تنش پدید آمده بین او و دونالد ترامپ سخن گفته است.

کاخ سفید آشکارا از اظهارات فاوچی و انتقادهای او درباره نحوه مدیریت بحران کرونا ناخشنود است. همین موضوع باعث شده است که یکی از سخنگویان کاخ سفید اخیرا از “اشتباهات متعدد فاوچی” در ارزیابی‌اش پیرامون بحران کرونا سخن  بگوید.

 

دونالد ترامپ نیز در گفت‌وگوی تلفنی خود با فرستنده “فاکس‌نیوز” آمریکا درباره آنتونی فاوچی گفته است: «دکتر فاوچی فرد خوبی است، اما اشتباهات زیادی مرتکب می‌شود.»

گفته می‌شود تماس و گفت‌وگوی مستقیم میان فاوچی و ترامپ قطع شده است. سی‌ان‌ان در گزارش خود اعلام کرده که حدود یک ماه از آخرین گفت‌وگوی ترامپ و فاوچی می‌گذرد.

آنتونی فاوچی درباره شیوه مدیریت بحران کرونا گفته بود: «به عنوان کشور، در مقایسه با کشورهای دیگر، کسی نمی‌تواند مدعی باشد که ما خوب عمل کرده‌ایم.»

این در حالی است که ترامپ همچنان  بر مدیریت موفق بحران  کرونا توسط دولت خود اصرار دارد. فاوچی از سال ۱۹۸۴ و در دوره زمامداری شش رئیس جمهوری آمریکا به عنوان مشاور کاخ سفید در امور بیماری‌های واگیردار فعالیت داشته است.

افزایش شتابان شیوع کرونا در مکزیک

بر اساس آمار منتشر شده، حدود نیمی از موارد ابتلا به ویروس کرونا در جهان به آمریکای شمالی و جنوبی مربوط می‌شود. هم‌زمان با افزایش میزان ابتلا به کرونا در آمریکا شمالی، اکنون خبر از افزایش شدید شیوع این بیماری در دیگر کشورهای آمریکایی منتشر می‌شود.

شمار قربانیان کرونا در مکزیک از مرز ۳۵ هزار نفر گذشت و به این ترتیب مکزیک در آمار کشورهایی که بیشترین میزان قربانی در اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را دارند، در رده چهارم قرار گرفته است.

شمار موارد ثبت شده ابتلا به ویروس کرونا در مکزیک، بر اساس آمار منتشر شده از سوی دانشگاه جانز هاپکینز، به حدود ۳۰۰ هزار نفر رسیده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.