ید نمایندگان کشورهای عضو برجام بر حفظ و اجرای کامل توافق هسته‌ای

اعضای کمیسیون مشترک «برجام» در جلسه‌ای که روز سه‌شنبه ۱۱ شهریور در شهر وین برگزار کردند، بر «حفظ و اجرای کامل برجام» تاکید کردند.

این جلسه نخستین دوره مذاکرات کشورهای عضو این توافق پس از تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران است.

هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که ریاست این جلسه را بر عهده داشت، پس از پایان جلسه در توئیتی نوشت با وجود «چالش‌های فعلی»، اعضای باقیمانده در برجام بر «حفظ توافق هسته‌ای» و «یافتن راهی برای اجرای کامل آن» متحد هستند.

اتحادیه اروپا در ماه‌های اخیر بارها از ایران خواسته است که با پرهیز از کاهش تعهدات هسته‌ایش، برجام را به طور کامل اجرا کند.

حکومت ایران در واکنش به از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه تهران اجرای بخشی از تعهدات خود در چارچوب برجام، از جمله رعایت حد نصاب‌های مربوط به حجم اورانیم غنی شده و میزان غلظت آن را متوقف کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس عباس عراقچی، نماینده ایران در این کمیسیون، هنگام ورود به محل مذاکرات گفت که «اقدام اخیر آمریکا درباره قطعنامه یکی از موضوعات مهم این گفت‌وگوها خواهد بود»، با این حال تاکنون گزارشی از چگونگی طرح این موضوع و واکنش به آن در کمیسیون مشترک برجام منتشر نشده است.

دولت آمریکا روز ۳۰ مرداد شکایتی مبنی بر نقض فاحش برجام از سوی ایران به شورای امنیت ارائه داد و می‌گوید که بر اساس این شکایت قصد فعال کردن «مکانیسم ماشه» و بازگرداندن تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را دارد.

آمریکا اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شد و نماینده آن در جلسه امروز کمیسیون مشترک برجام حضور نداشت.

کشورهای باقیمانده در برجام می‌گویند چون آمریکا از برجام خارج شده است حق استفاده از مکانیسم ماشه و بازگرداندن تحریم‌ها را ندارد ولی واشینگتن می‌گوید چون طبق قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل یکی از مشارکت‌کنندگان در برجام است، چنین حقی دارد و تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران از روز ۳۰ شهریور باز خواهد گشت.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در جلسه کمیسیون مشترک برجام، حضور نمایندگان کشورهای باقیمانده در برجام در نشست امروز کمیسیون را نشانه «پایبندی» آنها به حفظ توافق هسته‌ای دانست و با کنایه از آمریکا به عنوان «عضو ادعایی» برجام یاد کرد.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، همچنین امروز با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دیدار کرد.

آقای گروسی در توئیتی که منتشر کرده، با انتشار تصویری، دیدار خود با عراقچی را خوب ارزیابی کرده و بر ادامه همکاری این سازمان و ایران تاکید کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.